Sellin: W trybie uchwalenia "ustawy medialnej" nie było uchybień prawnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 14:22

Wiceminister kultury Jarosław Sellin nie zgadza się z argumentacją Rzecznika Praw Obywatelskich, że tryb uchwalenia tzw. ustawy medialnej może budzić wątpliwości konstytucyjne. "W trybie uchwalenia ustawy nie było żadnych mankamentów prawnych" - powiedział w środę PAP Sellin.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin nie zgadza się z argumentacją Rzecznika Praw Obywatelskich, że tryb uchwalenia tzw. ustawy medialnej może budzić wątpliwości konstytucyjne. "W trybie uchwalenia ustawy nie było żadnych mankamentów prawnych" - powiedział w środę PAP Sellin.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zaskarżył we wtorek tzw. ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego. W ocenie Rzecznika, do zaskarżenia tej ustawy wystarczający byłby tryb jej uchwalenia. "Ustawa została przyjęta w trybie pilnym, a artykuł 123 Konstytucji RP umożliwia taki tryb tylko na wniosek Rady Ministrów, tymczasem mieliśmy tu do czynienia z projektem poselskim, a nie projektem rządowym" - powiedział rzecznik.

"Nie zgadzam się z wnioskiem RPO" - powiedział Sellin. "Nie było trybu pilnego. Nad ustawą pracowano w Sejmie i Senacie 40 dni - czy to jest tryb pilny?" - powiedział Sellin.

Dodał, że nie zapoznał się jeszcze dokładnie z wnioskiem RPO, dlatego nie chciałby komentować pozostałych, sformułowanych w nim zarzutów.

"Nie znam dokładnie wniosku Rzecznika. Wątpię, by był to wniosek o odrzucenie całej ustawy; myślę, że raczej chodzi o konkretne fragmenty" - powiedział wiceminister kultury.

Dodał, że jeśli Trybunał podzieli jakieś wątpliwości RPO, wówczas "rzecz będzie oczywista - zakwestionowane fragmenty trzeba będzie zmienić".

Według RPO, oprócz trybu uchwalenia wątpliwości co do zgodności z konstytucją budzą: zawieszenie funkcjonowania organu konstytucyjnego (Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - PAP), zapis o ochronie etyki dziennikarskiej, powoływanie przewodniczącego KRRiT przez prezydenta, a także uprzywilejowanie nadawców społecznych.

Tzw. ustawa medialna, czyli "Ustawa o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji" m.in. zlikwidowała dotychczasową 9-osobową Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Teraz ma ona liczyć pięciu członków. Dwóch z nich powoła Sejm, dwóch - prezydent i jednego - Senat.

W ustawie zapisano również, że przewodniczącego Krajowej Rady powołuje i odwołuje prezydent spośród jej członków. Ustawa zlikwidowała też Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a w jego miejsce powołała Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Do czasu orzeczenia TK ustawa obowiązuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane