Semeniuk: w przyszłym tygodniu planowane posiedzenie Sejmu ws. pomocy m.in. dla gastronomii

  • PAP
opublikowano: 23-10-2020, 18:30

W przyszłym tygodniu planujemy posiedzenie Sejmu ws. pomocy m.in. dla gastronomii - powiedziała PAP wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Chodzi o doraźną pomoc związaną np. z miesięcznym świadczeniem postojowym, zwolnieniem ze składek ZUS na listopad - dodała.

W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli MRPiT z branżą gastronomiczną - zarówno z restauratorami, jak i z firmami dostarczającymi jedzenie na wynos. W konsultacjach brał też udział, jak wskazała wiceminister Semeniuk, wiceprezes PFR Bartosz Marczuk."Omawialiśmy m.in. kwestie związane z bezzwrotnymi narzędziami finansowymi" - powiedziała wiceszefowa MRPiT. Wyjaśniła, że strona rządowa przedstawiła "możliwości doraźnej pomocy związanej z miesięcznym postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS za listopad".Dodała, że rozmowy dotyczyły też długofalowej pomocy - związanej z wariantami najgorszymi, kiedy pandemia będzie pojawiała się falami, a w efekcie doprowadzała do dysproporcji w przychodach poszczególnych branż. "Rozmawialiśmy w tym kontekście o modelu wprowadzonym we Francji, a dotyczącym kredytów wieloletnich" - powiedziała wiceminister.Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej złożyli podczas piątkowych konsultacji kilkanaście postulatów dotyczących m.in. regulacji opłat za czynsz, dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, VAT-u gastronomicznego, gwarancji bankowych, dopłaty do kosztów stałych związanych z utrzymywaniem restauracji. "Zostaną one poddane analizie wyliczeniowej" - zapowiedziała Semeniuk."Bierzemy pod uwagę wsparcie dla szeregu branż, w tym gastronomicznej" - wskazała. Zaznaczyła, że podczas konsultacji poruszono też kwestię promocji branży gastronomicznej po zakończeniu pandemii.Rozwiązania zaproponowane podczas piątkowych konsultacji mają być omawiane w trakcie obrad kolejnych sztabów kryzysowych.Pierwsze wsparcie miałoby trafić do przedsiębiorców branży gastronomicznej "możliwie najszybciej" - wskazała Semeniuk. "W tym kontekście w przyszłym tygodniu ma się odbyć posiedzenie Sejmu. Chodzi o to, aby rozwiązania doraźne - środki finansowe - mogły być przekazane w listopadzie" - powiedziała.Przekazała, że resort prowadzi też konsultacje z PFR ws. długofalowej pomocy w ramach tzw. dużej tarczy PFR, "czyli kreacji i przygotowania narzędzi związanych np. z wieloletnimi kredytami, dostępnością do nich i zabezpieczeniami z tym związanymi".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane