Czytasz dzięki

Senior może zostać startupowcem

opublikowano: 01-10-2020, 22:00

Tworzenie nowych technologii nie jest domeną wyłącznie młodych. Tę ideę promuje program Silver Starters.

„Are you OK Today?” to aplikacja stworzona przez 82-letniego Holendera Hana van Doorna. Zintegrowany z nią system na bieżąco monitoruje zużycie energii w domach osób starszych. Wychwytuje częstość zapalania światła, korzystania z czajnika itp. Gdy w tym obszarze pojawią się anomalie, które mogą świadczyć o tym, że z seniorem dzieje się coś niepokojącego, wysyła sygnał do jego najbliższych. Rozwiązanie jest alternatywą np. dla telemedycznych opasek. Jest też przykładem tego, że rozwijać nowe technologie i wprowadzać je na rynek mogą także osoby starsze.

Han van Doorn był jednym z uczestników Silver Starters, europejskiego programu szkoleniowo-biznesowego dla seniorów. Tegoroczna polska edycja, prowadzona przez EIT Health, organizację działającą z ramienia powołanego przez UE Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, wystartował 24 września.

Celem programu jest wsparcie osób z grupy 50+ w rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć i zakładaniu start-upów. Zdaniem prof. Lucyny Woźniak, prorektor ds. rozwoju nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, umożliwienie seniorom włączenia się w tworzenie innowacji, np. w zakresie ochrony zdrowia i medycyny, jest koniecznością, zwłaszcza w czasach, gdy zmienia się struktura wiekowa populacji. Szacuje się, że w 2050 r. osoby w wieku 65+ będą stanowić w Europie blisko 40 proc. pracowników.

Wprowadzenie seniorów do świata nowych technologii to także szansa na rozwój produktów wynikających bezpośrednio z potrzeb tej grupy. Program Silver Starters trwa osiem tygodni. Warsztaty i szkolenia będą dostępne offline i online. Uczestnicy technologicznych pomysłów otrzymają wsparcie mentorów.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane