Sesje w USA zakończyły się b. dużymi zwyżkami

ZPW Grajewo SA Zakłady Płyt Wiórowych Spółka Akcyjna
30-07-2002, 07:50

NOWY JORK (Reuters) - Poniedziałkowe sesje w USA zakończyły się dużymi zwyżkami przy znacznych obrotach, a Dow Jones zanotował trzeci pod względem wielkości największy wzrost punktowy w historii.

"Gracze wierzą, że wyprzedaż poszła już wystarczająco daleko (...) Wokół giełdy jest teraz mnóstwo gotówki, którą coraz więcej ludzi jest skłonna ponownie zainwestować w akcje" - powiedział Charles White, prezes firmy inwestycyjnej Avata Associates.

Bankowy gigant JP Morgan Chase zyskał prawie 13 procent, General Electric wzrósł o 9,5 procent, a producent infrastruktury internetowej Cisco Systems o 12 procent.

Tanie akcje zwabiły inwestorów, którzy zignorowali kolejną informację o skandalu księgowym - tym razem w firmie telekomunikacyjnej Qwest Communications International.

"Wszyscy byliśmy nieco zaskoczeni, że pod koniec ubiegłego tygodnia nie doszło do dużej wyprzedaży" - powiedział Jeff Kleintop, główny analityk w spółce PNC Advisors, która zarządza 65 miliardami dolarów.

"Wydaje mi się, że inwestorzy detaliczni nie myślą już o kapitulacji, a to jest bardzo dobra wiadomość" - dodał.

Od ubiegłej środy, kiedy skandale księgowe sprowadziły Dow Jonesa do poziomu z 1998 roku, indeks ten zyskał prawie 1.200 punktów. Inwestorzy znajdują pewne powody do optymizmu, ponieważ rząd wydaje się być zdeterminowany, by położyć kres tym praktykom. Według maklerów także niektóre firmy idą w tym kierunku.

Poniedziałek był nie tylko dniem dużych zwyżek, ale także bardzo dużych obrotów. Na giełdzie NYSE właścicieli zmieniło 1,77 miliarda akcji, a na technologicznym parkiecie Nasdaq około 1,9 miliarda akcji.

Mimo tych optymistycznych sygnałów część analityków traktuje poniedziałkową zwyżkę sceptycznie. Do 14 sierpnia prezesi około 1.000 amerykańskich spółek będą musieli pod przysięgą potwierdzić, że raporty księgowe w ich firmach zostały sporządzone rzetelnie i zgodnie z regułami sztuki.

Oznacza, to, że przed tą datą graczy może czekać jeszcze kilka nieprzyjemnych niespodzianek.

"Rynek spadł za szybko i za głęboko, ale mimo to nie dowierzam dzisiejszej zwyżce" - powiedział Stanley Nabi, dyrektor zarządzający z Credit Suisse Asset Management.

"Wciąż są rzeczy z którymi będziemy musieli sobie poradzić" - dodał.

Szef koncernu General Electric, Jeff Immelt powiedział w piątek, że podzieli finansowe ramię koncernu, GE Capital, który jest motorem wzrostu zysków w całej grupie, na cztery osobne części. Inwestorzy od dawna narzekali, że struktura GE Capital nie daje wystarczającego wglądu w sposób wypracowywania przez nią zysków.

Rynek nagrodził tę decyzję znaczną zwyżką kursu konglomeratu.

Spółka telekomunikacyjna Qwest Communications International, w sprawie której władze federalne już prowadzą śledztwo, przyznała w niedzielę, że będzie zmuszona skorygować swoje wyniki z lat 1999-2001, ponieważ nieprawidłowo zaksięgowała przychody ze sprzedaży, a także inne pozycje. Suma tych nieprawidłowości sięga 1,16 miliarda dolarów.

Indeks Dow Jones wzrósł o 5,41 procent i zamknął się na poziomie 8.711,88 punktu.

Nasdaq Composite zyskał 5,79 procent i zamknął się na poziomie 1.335,25 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZPW Grajewo SA Zakłady Płyt Wiórowych Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesje w USA zakończyły się b. dużymi zwyżkami