Siemens liczy nawet na 5,7 mld USD z IPO Siemens Healthineers

opublikowano: 05-03-2018, 07:02
aktualizacja: 05-03-2018, 07:03

Siemens, największy koncern inżynieryjny w Niemczech zamierza wprowadzić do obrotu publicznego około 15 proc. udziałów w Siemens Healthineers w ramach oferty IPO, której wartość może sięgnąć nawet 5,7 mld USD. Byłaby to tym samym jedna z największych pierwszych ofert publicznych na europejskim rynku giełdowym od lat.

Po raz pierwszy o zamiarze wprowadzenia Siemens Healthineers na giełdę spółka informowała już w 2016 r. To część planu Joe Kaesera, dyrektora generalnego Siemensa, mającego na celu usprawnienie rozrastającego się konglomeratu, przy jednoczesnym umożliwieniu inwestorom kupowania udziałów w firmach i pozyskiwania finansowania na ekspansję.

Siemens Healthineer
Zobacz więcej

Siemens Healthineer fot. Bloomberg

Dział technologii medycznej, który m.in. specjalizuje się w urządzeniach i aparatach do badań, w tym znany jest z maszyn rentgenowskich stara się umocnić swoją pozycję w dziedzinie urządzeń do obrazowania i zainwestować w nowe obszary, takie jak diagnostyka molekularna, które obiecują szybszy wzrost.

Rozpoczęcie budowy księgi popytu zaplanowane jest na 6 marca i ma potrwać do 15 marca. Siemens określił cenę docelową dla akcji w przedziale od 26 do 31 EUR (32-38 USD). Oferta obejmować ma do 150 mln akcji, co stanowi około 15-proc. udział w Siemens Healthineers. W rezultacie wartość sprzedaży, przy pełnej subskrypcji może kształtować się na poziomie od 3,9 do 4,65 mld EUR (do 5,7 mld USD). 

Branża opieki zdrowotnej jest jedną z najbardziej dochodowych dywizji w koncernie Siemens. W roku zakończonym 30 września 2017 r.  Healthineers odnotowało 2,5 mld EUR (3,08 mld USD) zysku przed opodatkowaniem, zaś przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 13,8 mld USD, a marża zysku  wzrosła do 18,1 proc. z 17,2 w roku poprzednim. Tym samym przychody Healthineers stanowiły 17 proc. całości przychodów Siemensa i aż 30 proc. zysków tego koncernu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu