SK IE Technology zamierza pozyskać z IPO 2 mld USD

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 26-04-2021, 08:23

SK IE Technology (SKIET), południowokoreańska firma która posiada zakłady produkcyjne w Polsce, zamierza pozyskać 2,25 bln wonów (2 mld USD) z pierwotnej oferty publicznej (IPO) na seulskiej giełdzie. Pozyskana gotówka ma m.in. wesprzeć nowe inwestycje w naszym kraju.

Bloomberg

Według źródeł agencji Bloomberg, należący do SK Innovation producent separatorów do akumulatorów litowo-jonowych zamierza ustalić cenę walorów na 105 tys. wonów, co jest górną granicą przyjętego przedziału zaczynającego się od 78 tys. wonów. Szacuje się, że SK Innovation sprzedała 12,8 mln akcji, a SKIET 8,6 mln udziałów.

Przy wycenie rzędu 105 tys. wonów, wartość rynkowa SKIET kształtowałaby się na poziomie około 6,6 mld USD.

Skala oferty uplasuje ją na drugim miejscu od maj 2017 r., kiedy to na giełdę weszły walory producenta gier mobilnych Netmarble. IPO tej firmy przyniosło wpływy oszacowane na 2,4 mld USD.

Oczekuje się, że akcje SKIET zadebiutują na giełdzie w Seulu 11 maja. Po wprowadzeniu akcji na parkiet, SK Innovation posiadała będzie 61 proc. udziałów w SKIET.

SK IE planuje przeznaczyć wpływy ze sprzedaży akcji na nakłady inwestycyjne związane ze zwiększeniem mocy produkcyjnych w Polsce i Chinach, a także na modernizację i konserwację swoich obiektów produkcyjnych i wyposażenia. W marcu firma informowała, że wydatkuje 1,1 bln wonów na budowę nowych fabryk w Polsce, aby sprostać rosnącemu popytowi w związku z boomem na pojazdy elektryczne w Europie.

SK Innovation to jednostka energetyczno-chemiczna należąca do SK Group, trzeciego pod względem wielkości konglomeratu w Korei Południowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane