Skandal VW trafił do Hollywood

opublikowano: 13-10-2015, 07:13

Amerykańskie studio filmowe Paramount Picture i spółka produkcyjna słynnego aktora Leonardo DiCaprio nabyli prawa filmowe do proponowanej przez Jacka Ewinga, dziennikarza gazety „The New York Times” książki o ostatnim skandalu w koncernie Volkswagena, donosi agencja Reuters.

Wspólny komunikat w tej sprawie wydali Paramount i agencja literacka Marly Rusoff and Associates z Nowego Jorku.

Leonardo DiCaprio
REUTERS/Shannon Stapleton/FORUM

Prawa wydawnicze do jeszcze nawet nie zatytułowanej książki zostały na początku października sprzedane za sześciocyfrową kwotę domowi wydawniczemu Norton. Oczekuje się, że książka pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie w jaki sposób etos „więcej, lepiej, szybciej” napędzał jedno z największych oszustw w historii pojedynczej firmy, jak i całej gospodarki.

Chodzi o głośny od kilku tygodni skandal z fałszowaniem wyników badań emisji spalin przez niektóre silniki diesla produkowane przez niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen, który to proceder wykryty został przez amerykański nadzór. Może ona kosztować firmę nawet 90 mld USD. Cieniem położył się też na innych producentów aut, sugeruje się bowiem, że VW nie był w tym procederze osamotniony. Pojawiły się również spekulacje, że dane testowe przedstawiane regulatorom rynkowym są fałszowane również przez producentów z innych segmentów gospodarki.

Skandal przecenił o ponad jedną trzecią cenę akcji niemieckiej spółki, doprowadzając do rezygnacji ze stanowiska jej wieloletniego prezesa i skłonił do przeprowadzenia badań na całym świecie.

DiCaprio, który jest m.in. gwiazdą filmu "Wilk z Wall Street" i jego producentem poprzez swoją firmę Appian Way, jest również jednym z czołowych hollywoodzkich działaczy ekologicznych. Ostatnio stał się członkiem ogólnoświatowego ruchu Divest Invest, dążącego czynnie do jak najszybszego przejścia na czystą energię i całkowitego odejścia od paliw kopalnych. Prawie 20 lat temu, gwiazda „Titanica” założyła fundację, której misją jest „ochrona ostatnich dzikich miejsc na świecie” i skupienie się na zmianach klimatu. Aktor jest również wyznaczonym przez ONZ  Posłańcem Pokoju ds. Zmian Klimatu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane