Czytasz dzięki

Składasz PIT? Nie zapomnij o załączniku

opublikowano: 16-02-2020, 22:00

Od soboty przedsiębiorcy mogą składać PIT-y. Dochód muszą rozliczyć nie tylko w zeznaniu. Powinni przesłać skarbówce np. PIT/B

Uruchom darmowy program do rozliczania PIT >>

Niektóre załączniki dotyczą uzyskiwanych dochodów, inne — ulg
uprawniających do odliczeń, które w efekcie mogą zmniejszyć wysokość należnego
podatku, a nawet oznaczać jego nadpłatę.
Zobacz więcej

CO DODAĆ:

Niektóre załączniki dotyczą uzyskiwanych dochodów, inne — ulg uprawniających do odliczeń, które w efekcie mogą zmniejszyć wysokość należnego podatku, a nawet oznaczać jego nadpłatę. AdobeStock

Od weekendu podatnicy mogą wysyłać PIT za 2019 r. Im prędzej to zrobią, tym szybciej mogą odzyskać nadpłacony podatek. Jak już pisaliśmy, skarbówka obiecuje, że w przypadku zeznań składanych elektronicznie zwróci nadpłatę do 45 dni (a nie w ciągu trzech ustawowych miesięcy). Deklaruje przy tym, że postara się wypłacić pieniądze jeszcze wcześniej. Jednak wątpliwości co do prawidłowych rozliczeń mogą ten czas znacznie wydłużyć.

Korekta błędów

Wykryty przez skarbówkę błąd w przesłanym PIT może wymagać wezwania podatnika do złożenia wyjaśnień i okazania dokumentów będących np. podstawą do skorzystania z ulgi. Możliwe jest też, że fiskus prześle wniosek o złożenie korekty zeznania albo sam je skoryguje, a kopię prześlę podatnikowi. W takich przypadkach na zwrot nadpłaty może on czekać trzy miesiące od daty upływu terminu na wniesienie przysługującego mu sprzeciwu.

Skarbówka ma trzy miesiące na zwrot podatku od dnia złożenia korekty przez podatnika w trakcie postępowania sprawdzającego. Natomiast w ciągu dwóch miesięcy powinna oddać nadpłatę, gdy ktoś sam zorientuje się, że popełnił błąd albo nie uwzględnił w zeznaniu prawa do przysługującej mu ulgi i samodzielnie — bez wezwania z urzędu skarbowego — odpowiednio skoryguje PIT.

Korekty może wymagać nie tylko zeznanie, ale też załącznik do niego, jeśli ktoś musi taki dołączyć. W wielu przypadkach szczegółowe wyliczenia danych niezbędnych do rozliczenia rocznych dochodów i należnego od nich podatku należy podać właśnie w informacjach składanych razem z podstawowymi zeznaniami. O potrzebie ich wypełnienia i jednoczesnego przesłania do urzędu skarbowego przypominają chociażby komunikaty systemu e-Deklaracje pojawiające się w trakcie sporządzania określonego zeznania.

Takich załączników jest sporo. Część z nich dotyczy uzyskiwanych dochodów, a część ulg uprawniających do odliczeń, które w efekcie mogą zmniejszyć wysokość należnego podatku i nawet oznaczać jego nadpłatę.

Dochody z biznesu

Wśród osób prowadzących działalność gospodarczą najwięcej załączników do uwzględnienia i wyboru (zależnie od indywidualnej sytuacji) mają te, które swoje zyski z biznesu opodatkowują według zasad ogólnych, czyli skali podatkowej. Mają prawo do wszystkich przewidzianych prawem ulg, do złożenia wspólnego PIT ze współmałżonkiem i preferencyjnego rozliczenia z racji samotnego wychowywania dzieci. Ci podatnicy składają PIT- 36, a do tego zeznania powinni obowiązkowo dołączyć PIT/B. Wykazują w nim przychody, koszty firmowe, dochód lub stratę z działalności w danym roku, także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami. Do złożenia tego załącznika są zobowiązane również osoby, które swoją działalność gospodarczą opodatkowują liniowo, czyli z jedną stawką PIT.

Podatnicy uzyskujący przychody z działów specjalnych produkcji rolnej nie powinni natomiast zapomnieć o dołączeniu PIT/DS, czyli informacji o uzyskanym z tej działalności dochodzie (stracie). Jest to załącznik wymagany od osób, które ustalają dochód na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Skarbówka musi też m.in. otrzymać od niektórych podatników PIT-MIT. Jest to informacja o środkach trwałych oraz przychodach przedsiębiorcy opłacającego podatek minimalny z racji korzystania w prowadzonej działalności z określonego budynku. Podatek jest wymagany w przypadku, gdy wartość początkowa nieruchomości przekraczała 10 mln zł.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Uzyskiwanie zryczałtowanych dochodów wymaga natomiast złożenia załączników do zeznań o oznaczeniu PIT-28. Jeden z nich to PIT-28/A, czyli informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Drugi to PIT-28/B, będący informacją o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych.

Odliczenia na różne cele

Szczegółowe kwoty do odliczenia z racji ulg jednoosobowi przedsiębiorcy wykazują natomiast w takich samych załącznikach, jakie dołączają do zeznań podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a mają prawo do ulgowych odpisów. Wyjątkiem są odliczenia kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową oraz preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej (IP Box). Uprawnieni do tego podatnicy złożą razem z zeznaniami odpowiednio informacje PIT-BR albo PIT/IP. Większość pozostałych ulg ma charakter osobisty, niezwiązany z biznesem. W znanym od lat załączniku PIT/D podatnicy wykażą odliczenia od dochodu lub od podatku wydatków poniesionych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytu lub pożyczki, zaciągniętych na ten cel. Chodzi o osoby korzystające z tzw. ulgi odsetkowej.

Podatnicy, którzy po raz pierwszy ją uwzględnią w rocznym zeznaniu, muszą dodatkowo dołączyć oświadczenie PIT-2K, w którym należy wpisać szczegółowe dane o skredytowanej inwestycji. Dane o wysokości odliczeń innych ulgowych wydatków podatnicy wpiszą natomiast do PIT/O. Jest tam miejsce na podanie kwot wpłaconych darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, użytkowanie internetu, a także wpłat odprowadzonych na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego oraz odpis ulgi rodzinnej. W tym załączniku jest też rubryka, w której przedsiębiorcy uwzględnią odliczenia z tytułu wyszkolenia uczniów lub zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego.

Dochód dzieci w zeznaniu dorosłych

Niektórzy podatnicy rozliczą swoje zarobki razem z uzyskanymi przez ich małoletnie dzieci. Dotyczy to dochodów innych niż uzyskane z pracy, stypendiów czy z przedmiotów oddanych małoletnim do swobodnego użytku. W takich przypadkach rodzice muszą dołączyć do zeznania PIT/M. Do takich rozliczeń ma prawo także osoba, która przysposobiła prawnie zarobkujące dziecko. W przypadku dziecka małoletniego, którego rodzice nie żyją, jego zarobków nie dolicza się do dochodów opiekunów prawnych. W takim przypadku dziecko wyszczególni je jako przychody własne, a deklarację podatkową podpisze opiekun prawny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
lub uruchom online

Polecane