Czytasz dzięki

Słabnięcie juana napędza bitcoina

opublikowano: 24-10-2016, 13:50

Bitcoin jest najdroższy od prawie trzech miesięcy co wiązane jest z pogłębieniem przez chińskiego juana sześcioletniego dołka.

Najbardziej znana na świecie wirtualna waluta umacniała się nawet o 4 proc. do 655,50 USD. To najwyższy kurs od 29 lipca. Wolumen był najwyższy od prawie siedmiu miesięcy i wyniósł 5,5 mln bitcoinów.

Notowania bitcoina od początku roku
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania bitcoina od początku roku

Handel bitcoinem napędzają Chińczycy, którzy dzięki niemu obchodzą ograniczenia dotyczące kapitału we własnym kraju. 

- Kiedy juan wchodzi na ścieżkę deprecjacji inwestorzy rozważają inwestowanie w aktywa, które zachowują wartość i zabezpieczają przed ryzykiem – powiedział Zhu Jiawei, dyrektor operacyjny Huobi, jednej z największych chińskim giełd bitcoina.

Juan słabł ostatnio z powodu umacniania się dolara przed spodziewaną podwyżką stóp procentowych w USA.

Od końca 2015 roku wartość bitcoina wzrosła o 80 proc. osiągając 17 czerwca najwyższy kurs od 2,5 lat, wynoszący 777,01 USD.

W poniedziałek na Huobi bitcoin był notowany po 4488,60 juanów, co dawało premię ok. 2 proc. w porównaniu z kursem w dolarach. Eksperci spodziewają się wzrostu premii w związku z zaostrzeniem kontroli kapitału w Chinach, co utrudni traderom arbitraż różnicy notowań.

Arthur Hayes, założyciel giełdy bitcoina BitMEX w Hongkongu spodziewa się umocnienia kryptowaluty do 1000 USD do stycznia kiedy juan osłabi się do 7 za dolara. W poniedziałek trzeba było za niego płacić 6,7723 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane