Socha: Resort skarbu zwrócił się o wyjaśnienie w sprawie koksu

13-05-2004, 11:38

PAP: Resort skarbu zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie procedur wyjaśniających, czy producenci koksu i pośrednicy stosują praktyki monopolistyczne - poinformował w czwartek w Sejmie minister skarbu Jacek Socha.

Socha odpowiadał na pytanie posłów Andrzeja Otręby i Jana Szymańskiego (SLD), czy znany jest powód ostatnich podwyżek cen koksu. Z informacji pozyskanych w składach opału wynika, że cena koksu wzrosła z 600 do ponad 918 zł za tonę - powiedział poseł Otręba.

W opinii Sochy problem wynika z nadwyżki popytu nad podażą w związku z ograniczonymu możliwościami produkcyjnymi w tym sektorze, przy jednoczesnym zwiększeniu zapotrzebowania na koks, zgłaszanego przez odbiorców z kraju i z zagranicy.

Socha wyjaśnił, że z powodu z obostrzeń na rzecz ochrony środowiska zlikwidowano koksownie w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Rynek Europy Zachodniej zaczął zaopatrywać się w koks przez import, głównie z Chin. Od połowy 2003 roku Chiny zwiększyły produkcję stali na własny użytek, co spowodowało ograniczenie eksportu koksu przez ten kraj - tłumaczył Socha.

Dodał, że w ten sposób polskie koksownie uzyskały możliwość zwiększenia sprzedaży eksportowej. Od trzeciego kwartału 2003 roku polskie koksownie wykorzystują wszystkie zdolności produkcyjne.

"Odbiorcy z Europy Zachodniej nie dyskutują z polskimi producentami o cenie koksu, ale starają się zabezpieczyć dostawy w przyszłości" - powiedział Socha.

Resort w kwietniu wystosował pismo do spółek z udziałem Skarbu Państwa - producentów koksu - z prośbą o zestawienie cen wraz z uzasadnieniem przyczyn ich wzrostu. Producenci uzasadniają podwyżki cen wzrostem kosztów produkcji oraz wzrostem cen koksu na rynkach światowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Socha: Resort skarbu zwrócił się o wyjaśnienie w sprawie koksu