Societe Generale: 3 tematy makro do rozgrywania w 2014 r.

W najnowszym raporcie bank Societe Generale wskazuje trzy tendencje, które będą sterować zachowaniem globalnych rynków w 2014 r., oraz podpowiada, jak je wykorzystać.

Dalsze zawirowania na rynkach wschodzących, normalizacja sytuacji w strefie euro oraz utrzymanie ogromnej zyskowności spółek zza oceanu – to tendencje, które według banku Societe Generale będą sterować zachowaniem globalnych rynków w 2014 r. Przybliżamy główne tezy raportu, do którego dotarł portal Pragmatic Capitalism.

1.    Przynajmniej do końca bieżącego kwartału uważaj na aktywa z rynków wschodzących
Ubiegłoroczna wyprzedaż akcji, obligacji i walut krajów rozwijających się przypomniała o podwyższonym ryzyku, jakie towarzyszy inwestycjom w tych krajach. Wygasła część ważnych czynników, które wspierały wieloletnią hossę na rynkach wschodzących. Przestały rosnąć notowania surowców, siła robocza już nie jest tam tak tania jak wcześniej, a wzrost w globalnej gospodarce trwale spowolnił. Efekt? W tym roku różnica w dynamice PKB między krajami rozwiniętymi oraz emerging markets będzie najmniejsza od 2009 r.
2.    Kupuj obligacje i waluty z krajów peryferyjnych strefy euro
W ubiegłym tygodniu wskaźnik zaufania w gospodarce strefy euro po raz pierwszy od dwóch i pół roku powrócił do psychologicznego pułapu 100 punktów. Ożywienie postępuje także w krajach najmocniej uderzonych przez kryzys. Tymczasem EBC nie zrezygnuje z łagodnej polityki pieniężnej, a jednocześnie utrzymują się obawy o spadek inflacji, a nawet wybuch deflacji. To sprawi, że różnica w rentownościach obligacji, między krajami trzonu strefy euro oraz krajami peryferyjnymi, będzie dalej się kurczyć. Jak argumentują autorzy raportu, zakończona sukcesem emisja obligacji 10 – letnich przez Irlandię najbardziej dobitnie wskazuje na powrót zainteresowania aktywami z najbardziej dotkniętych przez kryzys krajów.
3.    Kontynuacja hossy na giełdzie nowojorskiej
Amerykańskie akcje skorzystają na poprawie fundamentów gospodarki zza oceanu. USA będą mogły w tym roku cieszyć się najszybszym wzrostem spośród wszystkich krajów rozwiniętych, dzięki powrotowi zaufania konsumentów i wzrostowi inwestycji w sektorze prywatnym. Fed utrzyma łagodną politykę, a zyski spółek z indeksu S&P500 w przeliczeniu na jedną akcję pobiły historyczny rekord, dzięki cięciu kosztów oraz skupowi własnych akcji przez spółki. To oznacza korzystne otoczenie dla akcji, jednak po znaczącym wzroście wycen w ubiegłym roku inwestorzy będą pilnie śledzić, czy spółki potrafią utrzymać marże zysków na rekordowym poziomie.

fot. Grzegorz Kawecki
fot. Grzegorz Kawecki
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Pragmatic Capitalism

Polecane