Socket Resources, czyli kopalnia wątpliwości

opublikowano: 29-08-2012, 00:00

Spółka, przed którą ostrzega KNF, planuje nowe otwarcie. Ale kopalni złota nie pokazuje nawet palcem na mapie.

Na wczorajszym spotkaniu czworo przedstawicieli Socket Resources (SR) pojawiło się ubranych na czarno. Okazało się, że przed miesiącem zmarł Marek Jachowicz, współwłaściciel zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Po jego śmierci stery w SR, oferującej inwestorom poprzez produkt Perfect Trade nawet 26 proc. zysku rocznie, objął drugi z twórców — Marek Filipczuk.

Kim jest nowy szef kontrowersyjnej spółki? Wiktoria Madowska, rzecznik prasowy firmy, nie potrafiła z pamięci wymienić firm czy projektów, przy których pracował. Nie przesłała też, mimo obietnic, CV nowego prezesa. Podobnie było miesiąc temu, gdy pisaliśmy o SR po raz pierwszy. Wtedy też o Marku Filipczuku, nieobecnym na wczorajszym spotkaniu, spółka nie ujawniła żadnych informacji.

Monolog z nadzorem

Co jeszcze nie zmieniło się przez ostatnie tygodnie? Socket Resources wciąż widnieje na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), a za sąsiadów ma tam m.in. Amber Gold i Finroyala.

— Wciąż staramy się wyjaśnić tę sprawę, przedstawiamy KNF dokumenty i wyjaśnienia, rozmawiamy o tym, jak rozwiązać problem. Ta instytucja działa powoli — zaznacza Tomasz Stańczuk, szef sprzedaży w Perfect Trade. Tymczasem specjaliści, wielokrotnie cytowani na łamach „PB”, twierdzą, że na rynku kontraktów, jak na każdym innym rynku, nie ma gwarancji wysokich zysków bez ryzyka, a Łukasz Dajnowicz z KNF stanowczo zaprzecza, jakoby nadzór prowadził jakiekolwiek rozmowy z SR.

— Możliwe, że spółka wysyła nam jakieś dokumenty, jednak my jej nie nadzorujemy. Śledztwo w jej sprawie prowadzi prokuratura. Socket Resources znalazł się na naszej liście, bo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że bez zezwolenia prowadzi czynności bankowe, np. przyjmuje wkłady pieniężne w celu obciążania ich ryzykiem — tłumaczy przedstawiciel KNF.

Złote miliony

Działająca od stycznia tego roku SR twierdzi, że na liście KNF znalazła się przez pomyłkę.

— Nic nie łączy nas z działalnością typu Amber Gold. Nasi klienci są wyedukowani, długo negocjujemy przed podpisaniem umowy. Druga strona wie, że zyski, które obiecujemy w produkcie Perfect Trade, są możliwe do osiągnięcia, bo działamy na międzynarodowym rynku kontraktów. Stałych, gwarantowanych. Ponadto pieniądze klientów są zabezpieczone w złotych sztabkach i monetach bitych w Mennicy Śląskiej,

a przechowywanych w sejfach Konsalnetu Astra — twierdzi Wiktoria Madowska.

Według niej, średni wkład w Perfect Trade to 150 tys. zł. Największy inwestor powierzył SR 1,6 mln zł. W skarbcu Konsalnetu ma więc leżeć kruszec o wartości około 13 mln zł. Jednak ani Mennica Śląska, ani Konsalnet nie chcą rozmawiać o współpracy z SR, zasłaniając się tajemnicą biznesową.

Kopalnia ciszy

Dzieląc 13 mln zł w złocie przez średni wkład, otrzymujemy około 90 klientów, którzy dotychczas zaufali SR. Spółka chwali się, że ma ponad 270 mln EUR aktywów i dwudziestoletni know-how. Jednak Wiktoria Madowska nie chciała ujawnić żadnego z potężnych udziałowców stojących za SR. Wymieniła jedynie kilka spółek zajmujących się m.in. foreksem i handlem złotem, z których usług ma korzystać SR. Podobnie rzecz ma się z kopalniami złota w Afryce. SR twierdzi, że ma 45 proc. udziału w odkrywkowych kopalniach złota gdzieś we francuskojęzycznym kraju na Czarnym Lądzie.

— Dziennie dwie kopalnie odsiewają nawet 2,5 kg zł — tłumaczy rzecznik spółki i obiecuje wysłać namiary na zarząd kopalni oraz ich dokładne lokalizacje. Do zamknięcia tego numeru „PB” odpowiedzi nie nadeszły.

Pytania bez odpowiedzi

Podczas wczorajszej konferencji Socket Resources pytaliśmy o kilka kluczowych spraw. Przedstawiciele spółki obiecali wysłać odpowiedzi e-mailem. Do zamknięcia tego numeru „PB” odpowiedzi nie nadeszły. Pytaliśmy m.in. o to:

Kto zarządza kopalniami złota, w których udziały ma Socket Resources, jak można się z tymi osobami skontaktować?

Jak nazywają się te kopalnie, gdzie dokładnie się znajdują?

Kim jest nowy prezes spółki, pan Marek Filipczuk, i jakie są jego dokonania w biznesie?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Socket Resources, czyli kopalnia wątpliwości