Solorz i Brzoska mierzą Eobuwie

opublikowano: 12-03-2021, 05:24

CCC rozpoczęło negocjacje na wyłączność z Cyfrowym Polsatem i wehikułem inwestycyjnym twórcy InPostu. Chce im sprzedać 10-procentowe pakiety Eobuwia po 500 mln zł.

Poszukiwania mniejszościowych inwestorów dla Eobuwia, najcenniejszego aktywa w kontrolowanej przez Dariusza Miłka grupie CCC, weszły w decydującą fazę. W czwartek późnym wieczorem spółka poinformowała, że w ramach procesu preIPO rozpoczęła negocjacje na wyłączność z Cyfrowym Polsatem i spółką A&R Investments, czyli wehikułem inwestycyjnym Rafała Brzoski, w którym zaparkowane są akcje InPostu. Potencjalni inwestorzy mają przeprowadzić badanie due diligence w Eobuwiu, a jeśli jego wyniki będą pomyślne - odkupić 10-procentowe pakiety od CCC po 500 mln zł. To preludium do debiutu giełdowego spółki, do którego ma dojść w 2022 lub 2023 r.

- Tą transakcją chcemy pozyskać dla Eobuwia renomowanych inwestorów, którzy wesprą firmę i jej zespół w dalszym, szybkim rozwoju i budowaniu pozycji europejskiego lidera w sprzedaży obuwia online - mówi Dariusz Miłek, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz CCC (ma 31,1 proc. akcji), cytowany w komunikacie spółki.

Internetowa perełka

CCC ma niespełna 75 proc. akcji Eobuwia. Taki pakiet, przy obecnej wycenie, wart jest 3,75 mld zł. Tymczasem całe CCC, które w czasie pandemii cierpi z powodu znacznego spadku sprzedaży w sklepach stacjonarnych, wyceniane jest na GPW na 5,35 mld zł. O poszukiwaniu inwestorów mniejszościowych dla Eobuwia spółka mówiła już od dawna.

Miliardy przy stole
Miliardy przy stole
Pakiet akcji Dariusza Miłka w CCC jest wart prawie 1,7 mld zł. Obuwnicza spółka próbuje wyjść z pandemicznego kryzysu i pomóc w tym powinny pieniądze ze sprzedaży mniejszościowych pakietów eObuwia, którymi zainteresowani są Cyfrowy Polsat, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, i Rafał Brzoska, którego pakiet w InPoście po niedawnym IPO wart jest 4,6 mld zł.
Marek Wiśniewski

Gotówka była i jest jej potrzebna (przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku przeprowadzono "ratunkową" emisję akcji o wartości 500 mln zł), a sprzedaż mniejszościowego pakietu w szybko rosnącej spółce e-commerce'owej była oczywistym rozwiązaniem. W ubiegłym roku przychody Eobuwia wzrosły o 52 proc. do 2,2 mld zł, przy marży EBITDA 9 proc. Tymczasem przychody całego CCC w 2020 r. to 5,26 mld zł, czyli o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

CCC podaje, że wpływy ze sprzedaży pakietów w Eobuwiu pójdą na częściową spłatę i refinansowanie długów "w kwocie około 0,4 mld zł), a także na zabezpieczenie finansowe na wypadek kolejnych lock-downów oraz rezerwę gotówkową na częściowe sfinansowanie ewentualnego wykupu 25 proc. akcji Eobuwia, należących do spółki MKK3, kontrolowanej przez założyciela i prezesa spółki Marcina Grzymkowskiego (CCC ma opcję call na ten pakiet). Przypomnijmy, że CCC weszło do Eobuwia w sierpniu 2015 r., płacąc za 74,99 proc. akcji 130 mln zł.

Zainteresowanie Eobuwiem ze strony inwestorów finansowych było spore - pod koniec stycznia Reuters podawał, opierając się na anonimowych źródłach, że spółce przyglądają się fundusze private equity, w tym Cinven i Mid Europa, obecne w akcjonariacie Allegro, i Advent, czyli... główny akcjonariusz InPostu. Zainteresowany miał być też japoński gigant SoftBank.

Giełdowe podchody

Dariusz Miłek postawił jednak na rozmowy z innymi polskimi miliarderami. Negocjacje na wyłączność z Polsatem i spółką Rafała Brzoski potrwają maksymalnie do końca marca.

– Oczekujemy, że dzięki tej transakcji wzmocni się instytucjonalny akcjonariat Eobuwie. Pozyskane wpływy pozwolą nam natomiast na zabezpieczenie całej grupy CCC w czasach trwającej obecnie pandemii, a także wesprą proces refinansowania zobowiązań, przy jednoczesnym zachowaniu pakietu większościowego Eobuwia. Oznacza to, że jesteśmy w stanie zaadresować najbardziej kluczowe wyzwania wszystkich stron – rozwój, płynność, cele finansowe, bezpieczeństwo – mówi Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Cyfrowy Polsat, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, wkrótce otrzyma solidny zastrzyk gotówki, bo porozumiał się z hiszpańskim Cellneksem w sprawie sprzedaży infrastruktury mobilnej Plusa za prawie 7,1 mld zł. Część tych pieniędzy może wydać na pakiet akcji eObuwia i podkreśla, że to dla niego inwestycja czysto finansowa.

"Zarząd spółki informuje, iż traktuje ewentualną inwestycję w pakiet akcji jako transakcję o charakterze inwestycji finansowej, ze ściśle określonym sposobem i momentem ewentualnego wyjścia z inwestycji, którym zgodnie z intencją stron byłaby pierwsza oferta publiczna eobuwie.pl (IPO), planowana na 2022 lub 2023 rok, w zależności od warunków rynkowych i innych istotnych czynników. Jednocześnie w opinii zarządu potencjalna inwestycja stwarza szanse na pozyskanie doświadczenia w perspektywicznym obszarze e-commerce" - podał Cyfrowy Polsat w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane