Spadki na rynkach akcji w USA, koniec serii wzrostów S&P500 i DJIA

opublikowano: 28-03-2023, 22:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

S&P500 stracił 0,2 proc., a Średnia Przemysłowa Dow Jones kończyła dzień 0,1 proc. zniżką. Największy spadek zanotował Nasdaq Composite, który stracił 0,45 proc.

We wtorek na amerykańskich rynkach akcji przewagę miała podaż, co spowodowało przerwanie serii trzech wzrostów z rzędu S&P500 i DJIA. Uwaga inwestorów znów skupiła się na przyszłych działaniach Fed. James Bullard, szef Fed w St. Louis dał do zrozumienia w opublikowanym tekście, że bank centralny nie zmieni polityki monetarnej z powodu ostatniego wzrostu presji w sektorze bankowym. Z kolei Michael Barr, topowy regulator banków w Fed podkreślał podczas panelu w Senacie, że upadek Silicon Valley Banku był wyłączenie skutkiem złego zarządzania, co odebrano jako sygnał, że bank centralny nie postrzega tego jako skutku agresywnej polityki monetarnej. Rynek swapów widzi ponad 50 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych w maju. Oczekuje jednak również ich cięcia jeszcze w tym roku, choć stratedzy BlackRock twierdzą, że to błąd. Rentowności obligacji USA rosły co nadal szkodziło notowaniom spółek wzrostowych. Słabł dolar i drożało złoto taniejące wyraźnie na poprzednich dwóch sesjach. Kurs ropy nadal rósł dzień po najwyższej zwyżce w tym roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Choć S&P500 zakończył sesję spadkiem, to na zamknięciu drożało ponad 60 proc. spółek z indeksu. Podaż przeważała w 6 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały spółki IT (-0,5 proc.), ochrony zdrowia (-0,6 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-1,0 proc.), szczególnie z obszaru mediów i rozrywki (-1,1 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty spółek materiałowych (0,5 proc.), przemysłowych (0,55 proc.) i energii (1,45 proc.).

W Średniej Przemysłowej Dow Jones połowa z 30 blue chipów kończyła sesję wzrostem wartości, a połowa spadkiem. Najmocniej rósł kurs Walgreens Boots Alliance (2,6 proc.), największej sieci aptek w USA, która osiągnęła lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Najmocniej taniały akcje American Express (-2,4 proc.), który dzień wcześniej był w trójce najmocniej drożejących blue chipów.

Spadły kursy 54 proc. z prawie 3,6 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite. Wśród 20 o największej kapitalizacji taniały akcje 17. Kolejny dzień w grupie FAANG najmocniej spadał kurs Alphabet (-1,65 proc.), a najmniej Apple (-0,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane