Czytasz dzięki

Spece od Pythona myślą o giełdzie

opublikowano: 04-07-2019, 22:00

Software house STX Next chce przyśpieszyć rozwój i myśli o akwizycjach lub połączeniu z zagranicznym podmiotem. Poważnie rozważa debiut na GPW.

STX Next to firma z ponad 14-letnim doświadczeniem. Jest jednym z największych w Europie software house’ów specjalizujących się w zyskującym coraz większą popularność języku programowania Python, a także Javascript. Firma tworzy zespoły programistyczne, które wynajmuje swoim klientom. Obecnie pracuje w pięciu biurach w Polsce dla około 40- 50 klientów.

Ostatnie
dwa lata upłynęły dla STX Next, kierowanej przez Maciej Dziergwę, pod znakiem
inwestycji w firmę i przygotowywania się do wzrostu. Spółka zainwestowała w
zespół managerski, rozwinęła dział sprzedaży, oraz praktycznie od zera
stworzyła dział marketingu.
Zobacz więcej

Przygotowani na wzrost

Ostatnie dwa lata upłynęły dla STX Next, kierowanej przez Maciej Dziergwę, pod znakiem inwestycji w firmę i przygotowywania się do wzrostu. Spółka zainwestowała w zespół managerski, rozwinęła dział sprzedaży, oraz praktycznie od zera stworzyła dział marketingu. Fot. GK

Gotowi do skoku

Ubiegły rok był dla STX Next przełomowy.

— Postanowiliśmy rozbudować nieco struktury marketingowe,sprzedażowe i menedżerskie, by przygotować się do dalszego wzrostu. Zbudowaliśmy od nowa cały dział sprzedaży i marketingu. Przekłada się to bezpośrednio na nasze plany związane ze wzrostem wysokości przychodu: w poprzednim roku było to 48 mln zł, plan na ten rok mówi o ponad 60 mln zł — mówi Maciej Dziergwa, prezes STX Next.

Spółka dynamicznie rośnie i zatrudnia coraz więcej programistów.

— Mamy za sobą rekordowy w historii firmy onboarding — w lipcu współpracę z STX-em rozpoczęło 30 osób. Obecnie mamy ponad 300 współpracowników.Szacuję, że 2019 r. zakończymy z w sumie 150 dodatkowymi osobami na pokładzie — zapowiada prezes.

STX Next pracuje dla wielu różnych branż — wszędzie tam, gdzie jest potrzebna tzw. transformacja cyfrowa. Stworzone przez spółkę oprogramowanie jest w całości, wraz z prawami autorskimi, przekazywane klientom. Średni czas współpracy z jednym klientem to od roku do dwóch lat. Spółka większość projektów realizuje dla zagranicznych klientów, szczególnie na rynku Wielkiej Brytanii, Europy Zachodniej i USA. Jeden z największych klientów to firma Hogarth z globalnej grupy WPP — jednej z największych agencji marketingowych na świecie, która liczy około 3 tys. spółek i zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób. Projekt, którym STX Next najbardziej się szczyci, to system obsługujący stronę Inteligo.

Apetyt na konsolidację

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ostatnio na rynku software house’ów można zaobserwować dużą aktywność w obszarze fuzji i przejęć. Bardzo aktywne na tym polu są m.in. IT Kontrakt z Oaktree czy Mid Europa Partners z Intive. STX Next, który uważa się za średniej wielkości firmę, odczuwa korzyści z efektu skali.

— Już teraz mamy sporą przewagę nad tymi mniejszymi: większe przychody pozwalają nam na większe inwestycje w rekrutację czy sprzedaż, a przede wszystkim możemy obsłużyć większych klientów — wyjaśnia prezes.

Docelowo spółka chce konkurować z największymi, a do tego musi nabrać jeszcze większej masy.

— Dlatego analizujemy obecnie dwie opcje: przyspieszenie wzrostu przez akwizycje mniejszych firm w Polsce lub połączenie się z software house’em za granicą. W tym drugim scenariuszu interesują nas przede wszystkim Niemcy. Niewykluczone, że pomyślimy o otwarciu tam biura — mówi Maciej Dziergwa.

Kierunek na parkiet

Spółka ma już przygotowaną listę potencjalnych firm do przejęcia w Polsce. Finalizacja pierwszych działań w tym zakresie możliwa jest w przyszłym roku. Ponieważ ambitne plany rozwojowe potrzebują finansowania, jedną z poważnie rozważanych przeze STX Next opcji jest wejście na warszawska giełdę.

— Ze względu na naszą wielkość i dojrzałość myślimy o głównym parkiecie. Obecność na giełdzie uwiarygodni nas w oczach dużych klientów — każdy z nich szuka bowiem przede wszystkim stabilnego partnera — przekonuje Maciej Dziergwa.

Decyzje w sprawie ewentualnego IPO powinny zapaść na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. STX Next myśli o przejęciach, ale sam też dostaje wyrazy zainteresowania inwestorów, głównie ze strony funduszy zagranicznych.

— Z moich informacji wynika, że wycena takiej spółki jak nasza powinna opierać się na 8-12-krotności EBITDA — mówi prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane