Spółka Elona Muska ma zgodę na próby kliniczne implantów w ludzkim mózgu

opublikowano: 26-05-2023, 07:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na przeprowadzenie przez Neuralink pierwszych prób klinicznych na ludziach, informuje Reuters.

Działający od 2016 roku Neuralink, to spółka Elona Muska, która zajmuje się tworzeniem wszczepialnych interfejsów mózg-komputer. Ma to pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych, m.in. choroby Alzheimera, demencji i urazów rdzenia kręgowego. Może być także sposobem komunikacji ze sztuczną inteligencją.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Reuters przypomina, że od 2019 roku Elon Musk przynajmniej czterokrotnie zapowiadał rozpoczęcie prób na ludziach. Neuralink tylko raz, na początku 2022 roku, złożył wniosek o zgodę, ale został on odrzucony, dowiedziała się nieoficjalnie agencja. Wątpliwości FDA miał budzić akumulator litowy implantu, możliwości migracji w mózgu przewodów urządzenia oraz problem bezpiecznego jego wyjęcia bez uszkodzenia tkanki mózgowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane