Spółka ma 300 mln USD na zwiększenie produkcji w Polsce

opublikowano: 25-05-2023, 11:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank rozwojowy zapewnił zielone finansowanie koreańskiej spółce, która rozbudowuje fabrykę separatorów do baterii do aut elektrycznych. W konsorcjum są dwa polskie banki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Które polskie banki w konsorcjum z IFC pożyczą SKIET pieniądze na fabryki w Dąbrowie Górniczej
  • Jakie będą moce polskiej fabryki
  • Na jakim etapie jest budowa zakładu

300 mln USD zielonego finansowania na fabrykę separatorów koreańskiej firmy SK IE Technology (SKIET), której polska spółka to SK Hi-Tech Battery Materials Poland (SK Poland) – taką transakcję zawarli Koreańczycy z International Finance Corporation (IFC), bankiem rozwojowym z grupy Banku Światowego. IFC pożyczy 200 mln USD, PKO BP 50 mln USD, Bank Pekao 30 mln USD, a włoski Intesa Sanpaolo 20 mln USD.

Polski akcent:
Polski akcent:
W środę 24 maja Kim Cheol-jung, prezes SK IE Technology, i Riccardo Puliti, regionalny wiceprezes IFC na region Azji i Pacyfiku, podpisali w Seulu umowę pożyczki na rozbudowę fabryki w Polsce.

Pakiet posłuży do sfinansowania dwóch ostatnich etapów czteroetapowego programu inwestycyjnego SK Poland o łącznej wartości 1,7 mld USD. Firma zbudowała w Dąbrowie Górniczej fabrykę separatorów, kluczowego elementu baterii litowo-jonowych stosowanych w autach elektrycznych, a teraz ją rozbudowuje - powstają jeszcze trzy zakłady. Inwestycja ma być zakończona do 2024 r., a moce fabryki wyniosą 1,54 mld m kw., co oznacza, że będzie największa w Europie. Taka liczba separatorów pozwoli na produkcję baterii do 2,05 mln elektrycznych aut. Do 2025 r. zakłady mają zaspokoić co najmniej 40 proc. popytu na separatory w UE, co stanowi ok. 70 proc. przewidywanej całkowitej zdolności produkcyjnej.

W Polsce koreańska grupa SK buduje jeszcze fabrykę folii miedzianej w Stalowej Woli - to inwestycja warta 2,6 mld zł. Separatory do baterii litowo-jonowych natomiast, poza Dąbrową Górniczą, produkuje jeszcze w Jeungpyeong w Korei i Changzhou w Chinach. Na koniec 2022 r. łączne moce produkcyjne firmy w tym segmenciewynosiły 1,53 mld m kw. SKIET planuje też budowę fabryki w USA.

– Przejście na zerową emisję netto otwiera bezprecedensowe możliwości inwestycyjne. Badania IFC wskazują, że do 2035 r. zapotrzebowanie na baterie do pojazdów elektrycznych tylko w UE wzrośnie z obecnych 30 do 1300 GWh. Nasze ważne partnerstwo ze SKIET pomoże zaspokoić ten szybko rosnący popyt poprzez stworzenie bardziej odpornego regionalnego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych – mówi Riccardo Puliti, regionalny wiceprezes IFC na region Azji i Pacyfiku.

Podkreśla, że współpraca banku z koreańskimi innowatorami zapewni transfer know-how oraz zwiększenie skali działań na rzecz klimatu na rynkach wschodzących. W ciągu ostatniej dekady IFC zapewniła finansowanie projektów z udziałem koreańskich firm i banków jako sponsorów i partnerów o łącznej wartości ponad 7 mld USD.

Wielkie plany
Wielkie plany
Pierwszy z czterech zakładów SKIET w Dąbrowie Górniczej już działa, trzy są w budowie.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Korea Herald

Polecane