Spółka Telekomunikacji Kolejowej może wejść na GPW najwcześniej w 2010 r.

ISB
opublikowano: 23-07-2008, 14:53

Telekomunikacja Kolejowa może wydzielić i  upublicznić część przedsiębiorstwa zajmującą się obsługą rynku "otwartego", ale będzie to realnie możliwe w ciągu dwóch lat, poinformował prezes spółki Maciej Srebro w środę. Według niego, spółka powinna pozyskać z rynku ok. 100 mln zł na rozwój.

"Wydzielenie i upublicznienie takiej spółki zakłada strategia przyjęta przez radę nadzorczą" - powiedział Srebro podczas konferencji prasowej. Według niego, wydzielenie spółki działającej na rynku otwartym i zależnej od Telekomunikacji Kolejowej (która nadal zajmowałaby się usługami na rzecz kolei) lub bezpośrednio od PKP, byłoby możliwe pod koniec przyszłego roku. Jej debiut na GPW mógłby mieć miejsce w 2010 roku.

"Strategia jest obecnie konsultowana przez biura PKP, co sprowadza się w praktyce do rozmów ze związkami" - powiedział Srebro.

Srebro przyznał, że toczyły się rozmowy z potencjalnym inwestorem strategicznym (Crowley Data Poland) nt. jego wejścia do spółki, ale sprawa nie jest już aktualna. Jego zdaniem, sprzedaż Telekomunikacji Kolejowej nie jest w tej chwili możliwa.

Srebro przyznał, że w przyszłości Telekomunikacja Kolejowa może być zainteresowana objęciem udziałów w szóstym operatorze komórkowym Mobyland, obecnie jest jednak na to za wcześnie. Zaznaczył, że decyzję w tej sprawie musi podjąć właściciel spółki, czyli PKP.

"Jeśli otrzymamy taką propozycję, to z pewnością ją rozważymy, ale to jeszcze nie ten etap" - powiedział Srebro. Mobyland nie rozpoczął jeszcze działalności operacyjnej, ale podpisał serię umów o współpracy operatorskiej, m.in. z Telekomunikacją Kolejową.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że planują zaoferować usługi na bazie BSA
TK planuje zaoferować swoje usługi m.in. na bazie LLU (uwolniona pętla abonencka) oraz BSA (hurtowa sprzedaż dostępu szerokopasmowego).

Według Srebry, umowa w sprawie LLU z Telekomunikacją Polską zostanie podpisana w najbliższym czasie. Spółka chce wykorzystać dostęp do pętli abonenckich TP SA głównie po to, żeby wykorzystać je na potrzeby kontraktu z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na usługi transmisji danych w rozległej sieci VPN MPLS (który TK realizuje w konsorcjum z Exatelem). Wartość kontraktu to 30 mln zł brutto. (ISB)

mtd/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu