Spółki technologiczne podtrzymały wzrosty za Atlantykiem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-07-2021, 22:27

Po słabej pierwszej części czwartkowych notowań na amerykańskich giełdach, druga stała już pod znakiem poprawy nastrojów i odrobienia z nawiązką strat przez giełdowe indeksy. Znów zwyżce ton nadawały spółki technologiczne.

fot. Bloomberg

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA rósł o 0,07 proc. O wiele lepiej zaprezentował się S&P500, który zdrożał o 0,20 proc. zaś technologiczny Nasdaq zyskiwał 0,36 proc.

W porównaniu z poprzednimi sesjami skala zwyżki była jednak zdecydowanie niższa, a nadmierny optymizm tłumiony był obawami o dalsze perspektywy wzrostu gospodarczego w obliczu rozprzestrzeniającej się odmiany Delta koronawirusa.

Opublikowane w czwartek dane makro miały mieszany wydźwięk. Zaskoczył wzrost liczby osób po raz pierwszy ubiegających się i zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ich liczba ponownie przekroczyła poziom 400 tys. osób. Tymczasem w „normalnych” warunkach, do jakich dąży Fed to poziom około 200-250 tys.

Dobrze zaprezentował się z kolei rynek nieruchomości, na którym w końcu wzrosła liczba sprzedaży domów na rynku wtórnym zaś średnia cena domu ustanowiła nowy rekord na poziomie 363,3 tys. USD.

Zachętą do zwiększania zaangażowania w akcje była spadająca rentowność papierów skarbowych. To rezultat słabych wyników przetargu na benchmarkowe obligacje. Oferta na największej w historii aukcji TIPS osiągnęła rekordowo niski poziom, wywierając presję na banki, które są szczególnie wrażliwe na stopy procentowe. W efekcie, sektor finansowy należał w czwartek do najgorszych spośród 11-tu głównych branż tworzących indeks S&P500.

Powracając na parkiet, warto podkreślić, że do łask powróciły akcje wzrostowe, które bardzo dobrze radziły sobie w trakcie pandemii i związanych z nią restrykcji i obostrzeń dotyczących m.in. dystansu społecznego, pracy i nauki zdalnej. Wśród zyskujących na wartości papierów dobrze prezentowały się udziały Apple, Amazon, Facebooka oraz Alphabet i Microsoftu

Taniały papiery Texas Instruments. Przecena wywołana została obawami o to czy producentowi chipów uda się sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane