Spółki uwikłane w skandal korupcyjny motorem największej hossy świata

Indeks spółek zamieszanych w aferę korupcyjną wokół brazylijskiego giganta naftowego Petrobras ciągną w górę giełdę w Sao Paulo.

Wyświetl galerię [1/2]

Notowania indeksu Bovespa wyrażone w USD, w ostatnich 6 latach Bloomberg

We wtorek główny indeks giełdy w Sao Paulo Bovespa zyskuje 1,3 proc. Tegoroczna stopa zwrotu ze wskaźnika w ujęciu dolarowym sięga już 52 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich głównych indeksów giełdowych monitorowanych przez agencję Bloomberg (w walucie lokalnej wskaźnik wzrósł o 26 proc.). Wcześniej jednak pozostawała na minusie pięć lat z rzędu, w miarę jak brazylijska polityka pogrążała się w kryzysie związanym z aferą korupcyjną w państwowym gigancie Petrobras, a gospodarka wchodziła w najgłębszą recesję ostatniego stulecia.

Zwyżki napędzało odbicie w cenach rudy żelaza, dzięki któremu notowania giganta metalurgicznego Vale sięgnęły dwumiesięcznego maksimum. Paradoksalnie liderami hossy zostały jednak spółki zamieszane w skandal korupcyjny. Stworzony przez Bloomberga indeks 10 emitentów objętych dochodzeniem, zyskał od początku roku 40 proc., aż trzykrotnie więcej od stworzonego przez giełdę w Sao Paulo wskaźnika emitentów zachowujących najlepsze praktyki w zarządzaniu.

Wszystko dzięki zwrotowi w brazylijskiej polityce, a dokładnie odejściu prezydent Dilmy Rousseff. Według inwestorów z parkietu w Sao Paulo administracja zmuszała notowanego na giełdzie dostawcę energii Eletrobras do zaniżania cen dla odbiorców detalicznych, a giganta naftowego Petrobras używano jako źródło finansowania dla rządowych projektów. Po tym jak władzę przejęła nowa administracja, inwestorzy spekulują, że standardy zarządzania spółkami z udziałami brazylijskiego skarbu poprawią się.

- Te spółki bardzo mocno ucierpiały w ubiegłym roku, a to otwiera pole dla inwestorów spekulacyjnych – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Adeodato Volpi Netto, dyrektor w firmie inwestycyjnej Eleven Financial Research.

Jeżeli jednak nadzieje inwestorów na poprawę nie spełnią się, spółki szybko oddadzą wypracowane zyski, ostrzegł jednocześnie specjalista.

Notowania indeksu Bovespa wyrażone w USD, w ostatnich 6 latach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółki uwikłane w skandal korupcyjny motorem największej hossy świata