Spotkanie unijnej "trójki" z delegacją Iranu w Wiedniu

Polska Agencja Prasowa SA
03-03-2006, 09:11

W Wiedniu rozpoczęło się w piątek rano spotkanie unijnej trójki - przedstawicieli resortów dyplomacji Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji - z delegacją irańską w sprawie programu atomowego Teheranu.

W Wiedniu rozpoczęło się w piątek rano spotkanie unijnej trójki - przedstawicieli resortów dyplomacji Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji - z delegacją irańską w sprawie programu atomowego Teheranu.

    Rozmowy - określane mianem rozmów ostatniej szansy - poprzedzają planowane na poniedziałek kluczowe posiedzenie wiedeńskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), mającej podjąć decyzję, czy skierować sprawę irańskiego programu jądrowego do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co mogłoby oznaczać nałożeniemiędzynarodowych sankcji na Iran. 

    Piątkowe spotkanie odbywa się na wniosek irański. Delegacji Iranu przewodniczy Ali Laridżani, sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i główny negocjator w sprawach atomowych.

    Na dzień przed spotkaniem stronie irańskiej - według informacji Associated Press - doręczono notę "trójki", w której podkreślono, że unijni negocjatorzy nie pójdą na kompromis w podstawowej kwestii: rezygnacji Iranu z programu wzbogacania uranu na swym terytorium. Iran - podkreślono w unijnej nocie - miałby też zgodzić się na niezapowiadane inspekcje MAEA w swych obiektach jądrowych.

    W rozmowach w Wiedniu nie będzie uczestniczyć z powodu choroby szef dyplomacji brytyjskiej Jack Straw - reprezentować go będzie jeden z zastępców. Oprócz szefów dyplomacji Niemiec i Francji obecny ma być także szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Spotkanie unijnej "trójki" z delegacją Iranu w Wiedniu