Sprawiedliwe płace? Polska w czołówce… (KOPNIAK KARIEROWY)

Polska odrabia lekcję gender i w ciągu pięciu lat zmniejszyła dziurę w zarobkach kobiet i mężczyzn o 5 proc. Panie nadal jednak zarabiają mniej niż koledzy.

Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni, przypomina Eurostat z okazji Dnia Kobiet.  

Zobacz więcej

Mapa płac według Eurostatu

Eurostat

Najlepiej pod tym względem w 2013 r. było w Słowenii (zaledwie 3,2 proc.), na Malcie (5,1 proc.) oraz w Polsce (6,4 proc.). W porównaniu z 2008 r. zmniejszyliśmy płacową dziurę 5 proc.  

Katastrofalna sytuacja jest w Estonii, gdzie panie zarabiają o prawie 30 proc. mniej niż mężczyźni. Powodów do dumy nie mają także Austria, Czechy i Niemcy, bo w tych krajach różnica wynosi ponad 20 proc.  

Inne dane też nie są dla Europy pocieszające. Mężczyźni zajmują dwie trzecie stanowisk menedżerskich, natomiast kobiety stanowią taką większość wśród pracowników biurowych, a to menedżerowie podejmują strategiczne decyzje.  

Polacy nie obawiają się kobiet na stanowiskach kierowniczych. Z danych Eurostatu wynika, że panie stanowią u nas 38 proc. menedżerów, co jest jednym z lepszych wyników w Unii Europejskiej. Najgorzej pod tym względem jest w Luksemburgu, gdzie panie zajmują jedynie 16 proc. menedżerskich foteli.

PRZECZYTAJ INNE TEKSTY Z SERII "KOPNIAK KARIEROWY">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu