Średnie ceny gruntów w Japonii wzrosły po raz pierwszy od początku pandemii

opublikowano: 20-09-2022, 10:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Japońskie ceny gruntów wzrosły w ciągu 12 miesięcy do 1 lipca po raz pierwszy od czasu pandemii, dzięki złagodzeniu ograniczeń związanych z wirusem COVID-19, jak wynika z corocznego badania ministerstwa ziem, które ukazało się we wtorek – podaje agencja Reutersa.

fot. Valery Sharifulin / TASS / Forum

Dane podkreśliły dalsze szkody, jakie kontrole graniczne wyrządzają japońskiemu przemysłowi turystycznemu w czasie, gdy rząd sygnalizuje dalsze ponowne otwarcie, aby przyciągnąć zagranicznych turystów.

Ceny nieruchomości w trzeciej co do wielkości gospodarce świata były o 0,3 proc. wyższe 1 lipca niż rok wcześniej, po spadku o 0,4 proc. w roku do 1 lipca 2021 r. oraz o 0,6 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„Ubiegłoroczny spadek wynikał w przeważającej mierze z wpływu pandemii i tym razem ceny ziemi odbiły się od tego poziomu” – powiedział przedstawiciel ministerstwa ds. ziemi podczas briefingu dla mediów.

Jak wynika z badania, ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową, które spadły w ciągu ostatnich 31 lat, w okresie 12 miesięcy do 1 lipca wzrosły nieznacznie o 0,1 proc., po spadku o 0,5 proc. rok wcześniej. Starzenie się i spadek populacji Japonii spowodowały długoterminowy spadek wartości gruntów mieszkalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane