Stal zbrojeniowa w Chinach najtańsza od trzech lat

opublikowano: 26-05-2023, 12:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena stalowych prętów zbrojeniowych spadła w Chinach w tym tygodniu najniżej od pandemicznego kwietnia 2020 roku, informuje Reuters.

Na rynku spot w Szanghaju cena stalowych prętów o średnicy 20 milimetrów, wykorzystywanych do zbrojenia betonu, spadła w czwartek do 3510 CNY (507,80 USD) za tonę. Ostatni raz była tak niska kiedy gospodarka Chin wchodziła w okres spowolnienia spowodowany przez COVID-19.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że cena prętów zbrojeniowych zaczęła spadać pod koniec marca, kiedy normalnie wypada szczyt sezonu budowlanego. Od tego czasu staniały o prawie 17 proc.

- Sytuacja w Chinach jest zła. Perspektywy popytu na stal pogorszyły się w porównaniu z okresem sprzed trzech miesięcy – powiedział Reutersowi Takahiro Mori z zarządu japońskiego Nippon Steel.

Analitycy Huatai Futures napisali w raporcie, że popyt na stal spadł o 3,4 proc. w kwietniu, a w maju o 2,5 proc. w ujęciu rocznym. W marcu rósł o 8,7 proc.

Reuters przypomina, że branże nieruchomości i infrastruktury generują zwykle 60 proc. popytu na stal w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane