Steinhoff: 'Socjalizacja' kosztów użytkowania terminala LNG to dobry pomysł

ISBNews
opublikowano: 11-09-2015, 09:27

Zgłoszony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) pomysł "socjalizacji" to właściwe rozwiązanie, a alternatywą byłoby szkodliwe dla konkurencyjności przerzucenie kosztów na podmioty gospodarcze, uważa były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. "Socjalizacja" oznaczałaby uzyskiwania "odszkodowania" od regulatora ze środków, które w ostatecznym rozrachunku pochodziłyby od konsumentów.

Janusz Steinhoff
Zobacz więcej

Janusz Steinhoff Szymon Laszewski/FORUM

"Zaproponowana przez prezesa PGNiG Mariusza Zawiszę koncepcja socjalizacji kosztów użytkowania gazoportu jest bardzo dobrym pomysłem. Jest to świadectwo racjonalnego wykorzystania terminalu w Świnoujściu, który będzie generował koszty, które musi ktoś zapłacić" - powiedział Steinhoff w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że na tym etapie trudno mówić o działaniu tego rozwiązania, gdyż nie znamy szczegółów propozycji prezesa PGNiG. Według niego, wdrożenie tego pomysłu na pewno będzie wymagało negocjacji z Urzędem Regulacji Energetyki (URE), ale kierunek zaproponowany w Krynicy warto wspierać.

"Sieci energetyczne, czy to gazowe czy elektryczne, muszą być utrzymane w należytym stanie i najlepiej, jeżeli koszty ich obsługi powinni ponosić odbiorcy danego typu źródła energii. Alternatywą jest przerzucenie kosztów na podmioty gospodarcze, ale to skutkuje brakiem konkurencyjności i w rezultacie niską jakością wykonywanych prac" - wskazał były wicepremier.

"Propozycja PGNiG wpisuje się w koncepcję bezpieczeństwa energetycznego kraju i dobrym posunięciem jest ponoszenie kosztów przez konsumentów" - podsumował Steinhoff.

Zawisza zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że w najbliższych dniach PGNiG złoży do URE projekt socjalizacji kosztów użytkowania terminala LNG w Świnoujściu. Jak tłumaczył, celem proponowanego rozwiązania jest zmniejszenie różnicy pomiędzy kosztem zakupów, a sprzedaży gazu na korzyść polskiej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Steinhoff: 'Socjalizacja' kosztów użytkowania terminala LNG to dobry pomysł