Stopniały odsetki od rocznych lokat

opublikowano: 30-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z każdym miesiącem oferta depozytowa jest coraz gorsza. Oprocentowanie skurczyło się szczególnie w dużych bankach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są najlepsze lokaty roczne
  • czego wymagają od oszczędzających
  • jakie dają limity wpłat
  • w którym banku oferta pogorszyła się najbardziej

Wszystko wskazuje na to, że szczyt atrakcyjności długoterminowe depozyty mają już za sobą. Wystarczy spojrzeć na historyczne zestawienia ofert, aby zauważyć, że instytucje wycofały te najbardziej korzystne. Mimo że od września 2022 r. stopa depozytowa RPP utrzymuje się na poziomie 6,25 proc., banki ewidentnie wyceniają już koniec cyklu podwyżek. Dowodem na to może być fakt, że najczęściej reklamowane i jednocześnie najlepsze pod względem oprocentowania są lokaty kwartalne – jeszcze parę miesięcy temu to roczne polecane były klientom, mimo ich mniejszej popularności. Banki biły się wtedy o środki klientów znacznie bardziej zaciekle niż obecnie.

Przygotowaliśmy zestawienie lokat z podziałem na oferty pięciu największych instytucji pod względem liczby klientów oraz pozostałych, nieco mniejszych banków. Skupiliśmy się nie tylko na oprocentowaniu, ale też konieczności spełnienia dodatkowych warunków takich, jak regularne wpłaty środków czy opłaty za prowadzenie konta osobistego. Przedstawiliśmy też różnicę oprocentowania danych ofert w porównaniu do jego szczytu.

Największe banki

Lokata Terminowa Plus 12 M – ING Bank Śląski - 6,5 proc. (dotychczas najwięcej)

Bank oferuje najwyższe oprocentowanie wśród pięciu największych instytucji. Stawka została podniesiona z 4 proc. obowiązujących jeszcze kilka miesięcy temu, ale aby tyle uzyskać trzeba dodatkowo otworzyć darmowe konto oszczędnościowe, które daje 7 proc. przez pierwsze trzy miesiące. Poza tym warunki są dość standardowe – trzeba wpłacić co najmniej 1 tys. zł, ale nie więcej niż 50 tys. zł. Nie trzeba być nowym klientem. Lokata jest nieodnawialna i można ja założyć przez Internet lub mobilnie.

Lokata na nowe środki - PKO BP – 6,5 proc. (było 8 proc.)

Oprocentowanie tego konkretnego produktu jest najwyższe w historii, natomiast w ramach innych rocznych ofert PKO BP dawało nawet 8 proc. w skali roku. Pomijając jednak ten fakt, lokata na nowe środki może być uznana za atrakcyjną. Kierowana jest do każdego, kto posiada darmowe konto osobiste. Wystarczy 1 tys. zł nowych środków, wpłaconych na rachunek po 13 marca 2023 r. Założyć można dowolną liczbę lokat i można to zrobić w oddziale, telefonicznie, przez Internet lub mobilnie. Lokata odnowi się na 4 proc.

Lokata terminowa – Santander Bank – 6 proc. (było 7,5 proc.)

Klienci, którzy cenią sobie brak konieczności spełniania dodatkowych warunków i nie lubią zbyt często przerzucać pieniędzy między lokatami powinni przełknąć niższe oprocentowanie niż dotychczasowe. Oferta Santandera jest bowiem stosunkowo przystępna - nie wymaga założenia konta, kierowana jest do wszystkich klientów i nie ma górnego limitu wkładu. Można ją założyć w oddziale, przez Internet, telefon lub mobilnie.

Lokata standardowa – Bank Pekao – 4 proc. (było 8 proc.)

Pekao zupełnie zrezygnowało z ofert promocyjnych na lokatach terminowych, ucinając tym samym oprocentowanie o połowę dla najdłuższego okresu. Zasady przynajmniej są przejrzyste – każdy klient do założenia lokaty potrzebuje tylko darmowego konta osobistego i co najmniej 1 tys. zł nowych lub starych środków. Depozyt można otworzyć przez Internet lub mobilnie.

Nie zapominamy

W zestawieniu brakuje mBanku, ponieważ zamiast ucinać oprocentowanie zdecydował się całkowicie wycofać ofertę lokat rocznych, pozostawiając tylko opcje półroczne i kwartalne. Na początku roku produkt 12-miesięczny mBanku dla nowych środków dawał najwyższe na rynku 8,05 proc. w skali roku.

Ostatnie podrygi

BankOprocentowanieKonto osobisteNowe środkiNowy klient
ING Bank Śląski6,5Nie*Nie Nie
PKO BP6,5TakTakNie
Santander Bank6NieNieNie
Bank Pekao4TakNieNie

Źródło: Banki, Bankier.pl *Potrzebne jest konto oszczędnościowe

Pozostałe banki

Lokata Plus – Toyota Bank – 8,2 proc. (najwięcej dotychczas)

Bank utrzymała oprocentowanie oferty, dzięki czemu lokata znajduje się od kilku miesięcy na szczycie naszego zestawienia. Oprócz najwyższego oprocentowania na rynku daje oszczędzającym również stosunkowo atrakcyjne warunki - skorzystać z lokaty może zarówno nowy, jak i stały klient, wystarczą tylko 2 tys. zł i darmowe konto osobiste. Ponadto przedwczesne zerwanie lokaty nie oznacza utraty odsetek. Pewnym utrudnieniem może być fakt, że skorzystać z produktu można tylko przez Internet. Górny limit wpłaty też nie należy do najwyższych, bo wynosi 40 tys. zł.

Nowydepozyt 12M gwarantowany – Bank Nowy (dawny PBS) – 7,3 proc. (było 7,4 proc.)

Propozycja dla wszystkich klientów, ale tylko dla nowych środków większych niż 1 tys. zł i mniejszych niż 1 mln zł. Oprócz oprocentowania oferty korekcie uległy zasady obowiązywania – teraz oprócz zgód marketingowych wymagane jest konto osobiste. Z oferty można korzystać bez limitu, ale tylko przez Internet. Kapitalizacja następuje na koniec okresu, a lokata odnawia się na standardowe 0,1 proc.

Lokata standardowa – Inbank – 7 proc. (było 8 proc.)

Oferta dla nowych i stałych klientów bez konieczności zakładania konta, dla dowolnych środków. Wystarczy skorzystać z niej przez Internet i wpłacić między 1 a 50 tys. zł. Nie ma limitu dla liczby lokat, grunt, aby ich łączna wartość nie przekraczała 1 mln zł. Depozyty założone w Inbanku gwarantowane są do kwoty 100 tys. EUR przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond (w Polsce analogiczną ochronę daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

EKOlokata promocyjna - BOŚ Bank - 7 proc. (dotychczas najwięcej )

BOŚ jest jedną z niewielu instytucji, która podniosła oprocentowanie rocznego depozytu w 2023 r. Nie obyło się jednak bez zmiany warunków, na nieco bardziej wymagające. Teraz konieczne jest darmowe konto osobiste, a górny limit wpłaty został określony na 500 tys. zł. Nadal jednak nie ma konieczności wpłaty nowych środków oraz posiadania statusu nowego klienta. Ponadto lokata odnawia się na 4 proc.

Lokata Horyzont zysku – Bank Millennium – 6,5 proc. (dotychczas najwięcej )

Oprocentowanie oferty nie zostało zmniejszone, ponieważ było na obecnym poziomie również w okresie, gdy konkurencja oferowała znacznie wyższe. Aby skorzystać z produktu w Millennium wystarczy konto osobiste i co najmniej 1 tys. zł nowych środków. Lokatę może otworzyć nowy i stały klient przez Internet lub w oddziale. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu, nie ma możliwości zachowania odsetek przy przedwczesnym zerwaniu oraz odnowienia lokaty.

Było tak pięknie

Jednym z rekordzistów jeśli chodzi o zmianę oprocentowania rocznej lokaty jest Credit Agricole, który kilka miesięcy nowym temu klientom proponował 10 proc. na lokacie mobilnej w ofercie specjalnej. Teraz daje im tylko 6 proc. na lokacie na nowe środki.

Nie jest najgorzej

BankOprocentowanieKonto osobisteNowe środkiNowy klient
Toyota Bank8,2TakNieNie
Bank Nowy7,3TakTakNie
Inbank7NieNieNie
BOŚ Bank7TakNieNie
Bank Millennium6,5TakTakNie

Źródło: Banki, Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane