Stopy procentowe w Chinach bez zmian

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 16-05-2022, 07:14
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć publikowane od pewnego czasu dane makro wskazują na mocne wyhamowanie chińskiej gospodarki, która na od marca boryka się z nową falą infekcji Covid-19, tamtejszy bank centralny powstrzymuje się nadal od zmiany poziomu stóp procentowych. Jak podaje Bloomberg, być może stoją za tym obawy związane z nadmiernym osłabieniem juana oraz odpływem kapitału.

Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
fot. Bloomberg

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Ludowy Bank chin (PBOC) utrzymał benchmarkową stawkę jednoroczne średnioterminowej pożyczki na poziomie 2,85 proc. Oczekiwania rynku były w tym przypadku podzielone przy czym jeśli miałoby dojść do obniżki stopy to w granicach od 5 do 15 punktów bazowych.

Jak podaje agencja, PBOC przeprowadził natomiast rolowanie zapadających 100 mld juanów (15 mld USD) kredytów średnioterminowych bez zapewniania dodatkowej płynności.

Chińscy decydenci są zaniepokojeni rosnącymi rozbieżnościami w polityce monetarnej w stosunku do amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jastrzębie podejście Amerykanów wzmocniło dolara i podbiło rentowności amerykańskich obligacji, co zaowocowało m.in. osłabieniem juana, wzrostem kosztów importu oraz odpływem kapitału, jak choćby w przypadku chińskich giełd.

Od końca marca juan stracił na wartości w stosunku do dolara o około 6,5%, co czyni go najgorszą walutą w Azji w tym okresie.

Sytuację powinno poprawić stopniowe redukowanie obostrzeń związanych z pandemią, której najnowsza fala, patrząc przez pryzmat bardzo słabych danych makro zaprezentowanych dzisiaj, odcisnęła się negatywnie na chińskiej gospodarce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane