Stratedzy: euro może osiągnąć parytet z dolarem w tym roku

opublikowano: 04-03-2022, 08:37

To, co wydawało się niemożliwe jeszcze niedawno, staje się coraz bardziej prawdopodobne. Stratedzy uważają, że słabnące euro może osiągnąć parytet z dolarem amerykańskim w tym roku, pisze Bloomberg.

Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje mogą przerwać wychodzenie z dołka europejskiej gospodarki po kryzysie spowodowanym przez pandemię i opóźnić normalizację polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Tego rodzaju obawy spowodowały, że euro jest jedną z najmocniej słabnących walut od wybuchu wojny na Ukrainie. Straciło przez miesiąc prawie 4 proc. i jest notowane w piątek po 1,101 USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Obecnie euro jest najbardziej płynną walutą wykorzystywaną przez inwestorów do gry na spadek – powiedział Stephen Miller z GSFM w Sydney. – Konsekwencje tej wojny będą trwać bardzo długo i można sobie wyobrazić, że zobaczymy parytet euro z dolarem w perspektywie 12 do 18 miesięcy – dodał.

Bloomberg pisze, że jego FX Rate Forecast Model pokazuje wzrost prawdopodobieństwa parytety euro z dolarem do 9,6 proc. Miesiąc temu wynosiło 2,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane