Strategiczny projekt budujący zaangażowanie, lojalność i poczucie przynależności - wyróżnienie - BNP Paribas Bank Polska

  • DI
opublikowano: 14-02-2023, 11:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank BNP Paribas powstał w wyniku kolejnych fuzji, tworząc coraz większą zbiorowość pracowników z różną historią i kulturą pracy. Projekt nowej kultury organizacyjnej miał temu zaradzić, budując społeczność deklarującą wspólne wartości i kulturę na nich opartą.

Wartości zostały sformułowane przez pracowników: transparentność, odwaga, empowerment, prostota, współpraca. Każda z nich daje pracownikom sprawczość, której werbalizacją jest słowo „Mogę”. W kampanii stało się ono wiralem żyjącym własnym życiem, kluczem rozlicznych haseł. Słowo o silnym, pozytywnym zabarwieniu.

Potrzeby pracownika: Julia Węglicka odebrała dyplom w imieniu BNP Paribas Bank Polska, który otrzymał wyróżnienie w kategorii Strategiczny projekt budujący zaangażowanie, lojalność i poczucie przynależności.
Potrzeby pracownika: Julia Węglicka odebrała dyplom w imieniu BNP Paribas Bank Polska, który otrzymał wyróżnienie w kategorii Strategiczny projekt budujący zaangażowanie, lojalność i poczucie przynależności.
MAREK WISNIEWSKI

Kiedy wartości są dla ciebie jasne, to podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze – taka maksyma nam przyświecała, gdy dwa lata temu chcieliśmy trafić do serc i umysłów naszych pracowników z nowymi wartościami firmy. Komunikowaliśmy się w sposób transparentny, z otwartą głową na nietypowe sposoby przekazywania idei.

Julia Węglicka
BNP Paribas Bank Polska

Kampanię rozpoczęła animacja i powstanie muralu, ilustrującego wartości i towarzyszące im emocje, w siedzibie głównej banku. Zorganizowano spotkania informacyjne dotyczące nowej kultury organizacyjnej, debatę o wartościach w życiu i pracy. W komunikacji wewnętrznej pojawiły się rozmowy z członkami zarządu i wypowiedzi pracowników jak rozumieją wartości i postawy, które z nich wynikają, relacje z licznych eventów „wartościowych”, dedykowane aplikacje, podcasty. Użyto też tradycyjnych środków komunikacji, jak plakaty, wlepki, itp. W Dniu Docenienia można było wysłać współpracownikom tzw. kartki docenienia w duchu wartości.

Efekty kampanii zmierzono w cyklicznym badaniu Pulse Check. Blisko 90 proc. pracowników zadeklarowało, że zna i rozumie wartości kultury organizacyjnej. W trakcie Dnia Doceniania pracownicy wysłali blisko 9,5 tysiąca kartek z aplikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane