Sumitomo MFG rozważa wycofanie się z finansowania projektów węglowych

opublikowano: 17-05-2018, 14:14
aktualizacja: 17-05-2018, 14:18

Japoński gigant Sumitomo Mitsui Financial Group zasygnalizował, że może ponownie przemyśleć swoje finansowanie projektów energetycznych opalanych węglem. To na razie niewielki krok dla japońskiego sektora bankowego, który pozostaje w tyle w porównaniu z globalnymi rywalami odchodzącymi od jednego z najbardziej zanieczyszczających paliw.

Tokijska instytucja może stać się pierwszym dużym japońskim bankiem, który zaostrzy swoje stanowisko w sprawie tego typu finansowania. 

Węgiel
Zobacz więcej

Węgiel fot. Bloomberg

Energetyka węglowa charakteryzuje się stosunkowo niewielkim kosztem, ale ma ogromny wpływ na zmiany klimatyczne, dlatego rozważamy zaostrzenie naszej polityki finansowania - powiedział prezes Takeshi Kunibe.

Japońskie firmy nie nadążają za globalnymi finansami, by dostosować swoje przedsiębiorstwa do celów związanych ze zmianą klimatu. Sumitomo Mitsui i jego dwaj główni krajowi rywale pozostają wśród największych na świecie fundatorów projektów związanych z energetyką węglową, wynika z danych BankTrack, podczas gdy coraz większa liczba globalnych pożyczkodawców odchodzi od praktyki. 

W ubiegłym miesiącu HSBC Holdings poinformował, że przestanie finansować nowe elektrownie wykorzystujące paliwa kopalne, dołączając do podobnych działań ze strony Societe Generale i Deutsche Bank.

Kunibe powiedział, że polityka kredytowa banku już przyjęła założenie, że nie będzie finansować projektów, które niosą "ryzyko znacznego negatywnego wpływu" na środowisko.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu