Szansa na wznowienie eksportu zbóż z ukraińskich portów

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy
opublikowano: 22-06-2022, 11:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W bieżącym tygodniu notowania pszenicy znajdują się pod wyraźną presją podaży. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych spadła już poniżej 10 USD za buszel do najniższych poziomów od marca bieżącego roku.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Presję na ceny pszenicy wywołują wczesne zbiory w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, jak również szanse na wznowienie eksportu tego zboża z Ukrainy. Według doniesień agencji Reuters, bazujących na potwierdzeniu ze strony tureckich i rosyjskich władz, jeszcze w tym tygodniu przedstawiciele ONZ, Ukrainy, Rosji oraz Turcji spotkają się, by omówić utworzenie bezpiecznego korytarza na Morzu Czarnym, umożliwiającego przepłynięcie statków transportujących zboże z ukraińskich portów.

Eksport zbóż z Ukrainy został wstrzymany po inwazji wojsk rosyjskich na ten kraj 24 lutego br. Jeśli faktycznie doszłoby do przełomu w rozmowach i pojawiłaby się realna szansa na wznowienie eksportu zbóż z tego kraju, to presja na ceny zbóż na światowych rynkach z pewnością by się pogłębiła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane