Szarawarski: Wybór LNM oznacza kooperację Huty Częstochowa i PHS

23-02-2004, 09:23

PAP: Wybór koncernu LNM na inwestora Huty Częstochowa podyktowany był m.in. możliwościami kooperacji tej huty z Polskimi Hutami Stali (PHS), chęcią uniknięcia wewnętrznej konkurencji oraz zobowiązaniami Polski, że nie będzie zwiększać mocy produkcyjnych hut - podał wiceminister Skarbu Państwa Andrzej Szarawarski.

Zapewnił, że pod względem finansowym oferta LNM jest porównywalna z propozycją jego konkurenta - ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu, który deklarował 118 mln euro inwestycji i niemal potrojenie produkcji stali w Hucie Częstochowa.

"W przypadku wprowadzenia Donbasu do Huty Częstochowa mielibyśmy do czynienia ze zjawiskiem zasilania tej huty wsadem z Ukrainy, co spowodowałoby konkurencję polsko-polską między hutami Częstochowa i Katowice" - powiedział w poniedziałek wiceminister w porannym wywiadzie dla Polskiego Radia Katowice.

Podkreślił, że program inwestycyjny dla Huty Częstochowa musi być zgodny ze zobowiązaniami Polski wobec Unii Europejskiej.

"Program ukraiński zmierza do zwiększania zdolności produkcyjnych w Hucie Częstochowa, co niestety nie jest możliwe do wykonania, ponieważ zgodnie z traktatem akcesyjnym huta ma ograniczenia jeśli chodzi o wzrost zdolności produkcyjnych. Możemy zwiększyć zdolności tylko tu, gdzie w uzgodnionym z Unią programie restrukturyzacji hutnictwa, posiadamy taką zgodę" -wyjaśnił Szarawarski.

Według niego, wybór dla Huty Częstochowa LNM, który na początku marca faktycznie obejmie też akcje PHS, jest "uzupełnieniem bardzo ważnego efektu synergii", polegającego na dostawach wsadu z należącej do PHS Huty Katowice, dzięki czemu nastąpi "wzrost wydajności i konkurencyjności Huty Częstochowa", a zdolności PHS będą maksymalnie wykorzystane. Inwestor ma też dostarczyć hucie 80-100 mln zł środków obrotowych.

O tym, że na inwestora został wybrany hinduski koncern LNM, który jest także inwestorem w PHS poinformował w piątek minister Skarbu Państwa Zbigniew Kaniewski. W sobotę prowadzące proces prywatyzacji huty, Towarzystwo Finansowe Silesia podało, że LNM Holdings dostał do końca marca wyłączność negocjacyjną na kupno Huty Częstochowa.

Wcześniej prasa informowała, że na inwestora Huty Częstochowa komisja przetargowa rekomendowała Donbas. W niedzielnym komunikacie jego przedstawiciele wyrazili zaskoczenie decyzją o wyborze LNM i zapowiedzieli, że zwrócą się do resortu Skarbu Państwa o pisemne uzasadnienie tej decyzji. Zamierzają też złożyć odwołanie.

Ścieżka prywatyzacji Huty Częstochowa zakłada sprzedaż udziałów w spółce Huta Stali Częstochowa (dzierżawi ona majątek właściwej huty i zatrudnia ponad 2.000 osób), a także wykupienie przez inwestora majątku produkcyjnego. Będzie on wniesiony do spółki majątkowej, gdzie ciążące na nim hipoteki i zastawy wierzycieli zostaną zamienione na udziały, które kupi inwestor. Zobowiązania publicznoprawne przejmie specjalny operator. Na zbędnych terenach powstanie park przemysłowy, objęty specjalną strefą ekonomiczną.

Szarawarski przypomniał, że LNM to drugi (po europejskim Arcelorze) pod względem wielkości produkcji stali koncern hutniczy na świecie, a przejęcie PHS i Huty Częstochowa prawdopodobnie da mu pozycję światowego lidera.

"Gramy z pierwszą ligą hutnictwa, a nie z jakimiś przypadkowymi inwestorami" - podkreślił.

Wiceminister uważa, że wynegocjowanie pakietu socjalnego między inwestorem a związkami zawodowymi Huty Częstochowa powinno nastąpić dosyć szybko. Ocenił, że związkowcy mają przygotowany "bardzo rozsądny i rokujący dosyć szybkie zakończenie negocjacji" projekt pakietu, a grupa LNM, która przez pięć miesięcy nie mogła dojść do porozumienia w sprawie pakietu dla załogi PHS, dziś będzie inaczej podchodzić do negocjacji ze związkami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Szarawarski: Wybór LNM oznacza kooperację Huty Częstochowa i PHS