Szef argentyńskiego banku centralnego zrezygnował ze stanowiska

opublikowano: 25-09-2018, 17:21

Zaledwie po trzech miesiącach pracy z funkcji prezesa argentyńskiego banku centralnego zrezygnował Luis Caputo. Zdaniem ekspertów to kolejny cios dla gospodarki tego południowoamerykańskiego kraju, który zmaga się z kryzysem gospodarczym i załamaniem swojej waluty.

Caputo, były trader JPMorgan Chase & Co i Deutsche Banku, który był ministrem finansów w rządzie prezydenta Mauricio Macriego, stwierdził że decyzja była podyktowana sprawami osobistymi.

Luis Caputo
Zobacz więcej

Luis Caputo fot. Bloomberg

Zastąpić ma go Guido Sandleris dotychczasowy zastępca ministra gospodarki Nicolasa Dujovne’a.

Ta rezygnacja wynika z osobistych problemów, z przekonaniem, że nowa umowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym przywróci zaufanie do reżimów fiskalnych, finansowych, monetarnych i walutowych – napisano w oświadczeniu.

53 letni Caputo, większość swojej kadencji w banku centralnym spędził na próbach ustabilizowania peso, które straciło 50 proc. swojej wartości, najwięcej spośród rynków wschodzących w tym roku.

Załamanie peso doprowadził gospodarkę do drugiej recesji w ciągu trzech lat, co wymusiło wzrost inflacji i zmusiło kraj do znalezienia rekordowej linii kredytowej o wartości 50 mld USD od MFW.

Caputo w zeszłym miesiącu podniósł stopy procentowe do poziomu 60 proc, najwyższego na świecie, ale ruch nie zdołał powstrzymać spadku waluty, ponieważ inwestorzy kwestionowali zdolność kraju do zaspokojenia swoich potrzeb finansowych w czasach recesji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy