Szef banku centralnego Danii nie widzi limitu obniżki stóp

opublikowano: 18-09-2019, 17:25

Dania zrównała się ze Szwajcarią pod względem wysokości stopy procentowej. W obu krajach jest ona rekordowo niska i wynosi minus 0,75 proc. Lars Rohde, szef banku centralnego Danii radzi jednak nie zakładać, że niższa już być nie może.

- Jest oczywiste, że jest granica tego jak niska może być stopa procentowa. Ale jesteśmy bankiem centralnym z największym doświadczeniem jeśli chodzi o ujemne stopy i wciąż nie znaleźliśmy najniższej możliwej – powiedział Rohde.

Dania, której bank centralny pilnuje utrzymania powiązania korony z euro, stosuje ujemną stopę dłużej niż którykolwiek inny kraj. Po raz pierwszy zastosowała ją w 2012 roku. Rhode powiedział, że w związku z luzowaniem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny potrwa jeszcze trochę czasu zanim Duńczycy zobaczą znów dodatnią stopę. Przyznał jednocześnie, że im niższe są stopy, tym ich oddziaływanie jest coraz bardziej ograniczone.

- Zgadzam się z twierdzeniem, że efektywność polityki monetarnej jest ograniczona – powiedział Rhode. - Czy stopa wynosi minus 0,4 proc. czy minus 0,5 proc. prawdopodobnie nie zmieni to wiele w gospodarce. Ale prowadzimy politykę monetarną mając na względzie kurs wymiany. A tu jest wyraźny wpływ – dodał.
 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy