Czytasz dzięki

Szef Instytutu im. Kocha: znajdujemy się na początku epidemii koronawirusa

  • PAP
opublikowano: 25-03-2020, 12:08

„Znajdujemy się na początku tej epidemii” koronawirusa - powiedział w środę Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, państwowej niemieckiej instytucji zajmującej się zagrożeniami wirusologicznymi.

„Pozostaje w pełni otwarte, jak będzie się to dalej rozwijało. Dopiero rozpoczęliśmy zwalczanie koronawirusa” - powiedział podczas konferencji prasowej Wieler.

Koronawirus 2019-nCoV
Zobacz więcej

Koronawirus 2019-nCoV fot.Pixabay

„W Niemczech nie zachorowało jeszcze tak dużo osób starszych, które narażone są na ciężki przebieg zakażenia Covid-19” - wymienił jedną z hipotez, dlaczego na terenie RFN umiera dużo mniej zakażonych osób niż w innych krajach Europy.

Przeciętny wiek ludzi zarażonych koronawirusem na terenie RFN wynosi 45 lat. Osoby, które zmarły z powodu choroby miały przeciętnie 81 lat. Wieler dodał, że wśród potwierdzonych zachorowań dużo jest „łagodnych przypadków”.

Ekspert stwierdził, że na podstawie aktualnych danych nie da się ocenić, czy ograniczenia dotyczące m.in. wychodzenia z domu wprowadzane przez niemiecki rząd odnoszą skutek. „Oczekujemy wzrostu liczby przypadków” - dodał.

Do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa kwalifikują się osoby, które miały kontakt z zarażonym, osoby z grupy ryzyka, personel medyczny i ciężko chorzy – wymienił szef RKI. Powodem do zrobienia testu nie jest już przyjazd z terenu o wysokim zagrożeniu epidemicznym. „To jest pandemia. Nie ma już sensu rozróżniać różnych obszarów” - powiedział Wieler.

Ekspert wyjaśnił, że RKI podaje tylko urzędowo potwierdzone dane przesyłane przez właściwe urzędy medycznej wszystkich krajów związkowych. Odniósł się tym samym do medialnych zarzutów, że państwowy instytut zbyt wolno podaje nowe informacje o zakażonych i zmarłych z powodu Covid-19.

Według podanych w środę rachunków RKI w Niemczech zidentyfikowano 31 554 przypadki zachorowań i 149 zgonów. Używający innej metodologii liczenia Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje liczbę 33 593 zakażeń i 164 zmarłych.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy