Szefowa największej w Rumunii firmy IT w areszcie

PAP
09-09-2014, 12:11

W Rumunii aresztowano we wtorek szefową największej w kraju firmy informatycznej Siveco, Irinę Socol, w ramach śledztwa w sprawie oszustw podatkowych - poinformowała prokuratura.

Zobacz więcej

Irina Socol youtube

Socol jest podejrzana o "utworzenie sieci ponad 50 przedsiębiorstw, przez które w latach 2009-2013 dokonywano fikcyjnych transakcji na ponad 10 mln euro" - głosi komunikat policji.

"Te oszukańcze operacje pozbawiły budżet państwa ok. 3 mln euro podatków" - dodaje.

Siveco wydało lakoniczny komunikat zapewniający, że "działalność finansowa i handlowa firmy opiera się na poszanowaniu prawa krajowego i międzynarodowego".

Policja dokonała przeszukań w Bukareszcie oraz w Giurgiu i Ilfov. Według mediów przeszukano też tzw. firmy krzaki tworzone przez członków wspólnoty romskiej w Sintesti na południu kraju. Firmy te zawierały fikcyjne umowy z Siveco, która przekazywała na ich konta poważne sumy, ale znaczna część pieniędzy była jej zwracana w gotówce, poza obiegiem bankowym, po potrąceniu opłat manipulacyjnych.

Utworzone w 1992 roku konsorcjum Siveco jest głównym w Rumunii dostawcą oprogramowania; jego obroty wyniosły w 2013 roku 65 mln euro.

Firma podpisała w ostatnich latach wiele kontraktów na informatyzację różnych rumuńskich instytucji państwowych, w tym Agencji Celnej i Krajowej Kasy Chorych.

Jeden z największych kontraktów podpisanych w 2001 roku przez Siveco z ministerstwem edukacji na sumę 124 mln euro, jest obecnie przedmiotem śledztwa Państwowego Biura Antykorupcyjnego (DNA).

Rumunia zaostrzyła walkę z korupcją po wejściu do Unii Europejskiej w 2007 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szefowa największej w Rumunii firmy IT w areszcie