Sześć pomysłów na obligacje

  • Emil Szweda
opublikowano: 31-05-2016, 22:00

Catalyst również daje możliwości rozbudowy portfela, od czasu do czasu oferując przy tym ponadprzeciętne zyski.

CATALYST

W ostatnich miesiącach rynek zdominowały duże emisje publiczne, ale Catalyst również daje możliwości rozbudowy portfela, od czasu do czasu oferując przy tym ponadprzeciętne zyski.

Ostatnie debiuty

M.W. Trade (MWT0318)

W maju spółka wprowadziłado notowań trzy serie obligacji warte łącznie 60 mln zł uplasowane w pierwszym kwartale, ale tylko wymieniona ma dwuletni tenor, a przy tym najwyższą marżę ustaloną na 4,1 pkt. proc. ponad WIBOR 3M (dwie pozostałe oprocentowane są na 3,5 pkt. proc. ponad WIBOR 3M). Wszystkie trzy serie wystawione są na Catalyst po 100,5 proc., więc to marcowa seria daje najwyższą rentowność (5,4 proc. brutto i 4,1 proc. netto).

PCC Rokita (PCR0421)

Producent chemikaliów wprowadził do obrotu dwie emisje publiczne przeprowadzone w maju i kwietniu. Obie oprocentowane są na 5 proc., obie kwotowane są po 101,2 proc., ale seria uplasowana w maju ma o rok dłuższy termin wykupu (sześć lat). Seria kwietniowa oferuje 4,7 proc. rentowności brutto, tyle samo co majowa, ale korzystniejszy okres inwestycji.

Na krótki termin

Pragma Faktoring (PRF1216)

Seria warta 20 mln zł 19 czerwca wejdzie w przedostatni okres odsetkowy. Można ją kupić po 100,15 proc., co przy oprocentowaniu przewyższającym WIBOR 3M o 4,5 pkt. proc. daje 5,5 proc. rentownościbrutto i 3,9 proc. netto. Ta ostatnia wartość wzrośnie do 4,4 proc. po ustaleniu praw do czerwcowych odsetek na początku przyszłego tygodnia.

Getin Noble Bank (GNB0617)

To jedna z czterech serii, które bank jest zobowiązany wykupić na żądanie obligatariuszy w ciągu 30 dni od złożenia żądania. Na Catalyst można ją kupić po 99 proc., nominał jednej obligacji to 10 tys. zł. Inwestycja daje (po doliczeniu prowizji maklerskiej) 0,817 proc. zysku z maksymalnie miesięcznej inwestycji minus koszt wydania świadectwa depozytowego (niezbędne przy składaniu żądania przedterminowego wykupu). Operację można cyklicznie powtarzać.

Na rok i dłużej

Zakłady Mięsne Henryk Kania (KAN0318)

Seria KAN1117 oprocentowana na 4,75 pkt. proc. ponad WIBOR 3M właśnie weszła w nowy okres odsetkowy (26 maja). Na Catalyst można ją kupić po 102,4 proc., co daje 4,6 proc. rentowności brutto i 3,4 proc. rentowności netto z półtorarocznej inwestycji. Wybór serii zapadającej cztery miesiące później da jednak 5,5 proc. rentowności brutto i 4,2 proc. netto mimo niższej o 20 pkt. bazowych marży, ale jest znacznie tańsza (101,1 proc.)

Ropczyce (RPC0519)

To propozycja dla osób szukających solidnego zysku dla inwestycji w euro. Seria oprocentowana jest na 3 pkt. proc. ponad EURIBOR 6M, co obecnie daje 2,856 (EURIBOR ma wartość ujemną), ale wyceniana jest grubo poniżej nominału (91 proc.), co daje dodatkowe 3 pkt. proc. rzeczywistej marży, a łącznie 6,5 proc. rentowności brutto i 5,3 proc. netto dla trzyletniej inwestycji w euro. Minimalna kwota inwestycji to 100 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda Obligacje.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sześć pomysłów na obligacje