Sztokholm chce przeszkodzić w budowie Gazociągu Północnego

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 11-12-2006, 12:33

Sztoholm chce przeszkodzić w budowie Gazociągu Północnego - informuje w poniedziałek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta".

Sztoholm chce przeszkodzić w budowie Gazociągu Północnego, którym Gazprom przez Morze Bałtyckie zamierza tłoczyć gaz do Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych państw Unii Europejskiej - informuje w poniedziałek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta".

Moskiewski dziennik powołuje się na szwedzką telewizję, która w piątek, cytując poufny dokument rządowy, ujawniła fakt istnienia specjalnej strategii, mającej pomóc jeśli nie w zapobieżeniu budowie magistrali, to co najmniej w maksymalnym odsunięciu jej od granic Szwecji.

"W dokumencie rządowym mówi się, że Gazociąg Północny nie przyniesie Szwecji żadnych korzyści, a będzie miał +poważny negatywny wplyw+. Przy czym Szwedzi obawiają się nie tyle ewentualnych szkód ekologicznych, ile +zagrożenia szpiegowskiego i terrorystycznego+, jakie stworzy ta magistrala" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Według dziennika, "szczególne zaniepokojenie Sztokholmu wzbudzają plany budowy przez Gazprom w pobliżu szwedzkich brzegów swoistej sztucznej wyspy - platformy serwisowej, która będzie kontrolowała funkcjonowanie gazociągu".

"Niezawisimaja Gazieta" podkreśla, że "międzynarodowa spółka Nord Stream, operator bałtyckiej magistrali, wkroczyła niedawno w najtrudniejszą fazę uzgadniania projektu gazociągu ze wszystkimi zainteresowanymi krajami, a także międzynarodowymi organizacjami ekologicznymi".

"Teoretycznie rząd Szwecji może zakazać budowy stacjonarnej platformy w swojej strefie ekonomicznej. Gazprom liczy jednak, że tak się nie stanie. Latem 2006 roku Unia Europejska oficjalnie potwierdziła zbiorowe zainteresowanie swoich członków budową Gazociągu Północnego" - konstatuje dziennik.(Di, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane