Szwajcarska precyzja i polska biurokracja

opublikowano: 22-06-2020, 22:00

Działające nad Wisłą firmy ze Szwajcarii poświęcają na sprawozdawczość średnio 4552 godziny rocznie. Muszą się z tego gęsto tłumaczyć.

Dyrektorzy finansowi działających w Polsce firm zrzeszonych w Polsko-Szwajcarskiej Izbie Gospodarczej mają kłopot. Borykają się z niezrozumieniem centrali w Szwajcarii, które nie mogą się nadziwić, dlaczego polskie oddziały finansowe są tak liczne i po co korzystać z pomocy tylu doradców finansowych.

Odpowiedzią jest raport przygotowany przez izbę i firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton. Z ankiety przeprowadzonej wśród zrzeszonych firm wynika, że przeznaczają przeciętnie 4552 godziny, czyli 2,8 etatu, na wypełnienie obowiązku sprawozdawczego wobec organów administracji rządowej. Rozliczenie podatków w Polsce zajmuje ponad pięć razy więcej czasu niż w ich ojczyźnie — wynika z raportu Banku Światowego Doing Business.

Na liczbę godzin obliczonych przez Grant Thorntona i izbę sumuje się kilka składowych. 2709 godzin spędzane przez pracowników firmy na raportowaniu finansowym to 1,7 etatu specjalisty finansowego. To średnia, bo w dużych firmach przeznacza się na to 4,9 tys. godzin rocznie (3,2 etatu).

Dodatkowo 34 proc. ankietowanych firm zleca część zadań centrom usług działającym w ramach grupy (SSC) lub zewnętrznym (BPO). Zewnętrzni eksperci poświęcająna nie średnio 2,8 tys. godzin rocznie, czyli 1,7 etatu, a w przypadku dużych firm — prawie 4 tys. godzin (ponad 2,4 etatu).

Dla całej grupy badawczej oznacza to średnio 954 godziny rocznie. 81 proc. firm korzysta na stałe z usług doradców podatkowych. Zlecają im średnio 313 godzin. Połowa z firm zatrudniających doradców wydaje na to poniżej 50 tys. zł, 23 proc. 50- 200 tys. zł, a 27 proc. nawet więcej. Dodatkowo firmy przeznaczają 364 godziny na śledzenie zmian w prawie podatkowym. Najwięcej czasu firmy poświęcają na VAT (37 proc.), PIT i CIT (26 proc.), a po 10 proc. na ceny transferowe i raportowanie do GUS.

Duża firma wysyła do urzędów publicznych 314 dokumentów rocznie, średnia 208, mała 191, a mikro — 114. Z obliczeń Grant Thorntona wynika, że w latach 2018-19 w życie weszło 518 stron nowelizacji ustaw podatkowych, a to oznacza, że zmieniło się 31 proc. treści ustaw podatkowych. Uchwalono 21,5 tys. stron nowych ustaw i rozporządzeń (wzrost o 2,5 proc. r/r i jeden z najwyższych wyników w historii). Niedopełnienie obowiązkówgrozi w Polsce karą od 260 zł do niemal 25 mln zł. Przedstawiciele biznesu wiedzą, jak poprawić sytuację w Polsce.

— Jednym ze sposobów jest digitalizacja procesów przez przedsiębiorców. Natomiast ujednolicenie i eliminacja zdublowanych wymogów po stronie fiskusa, chociażby JPK oraz deklaracje VAT, zdecydowanie zmniejszy czasochłonność — mówi Łukasz Zarzeczny, dyrektor finansowy Axpo Polska.

Alicja Ciwińska, menedżerka ds. finansowych w spółce Franke Polska, proponuje m.in. stworzenie jednolitego systemu informacyjnego dla instytucji skarbowych i GUS oraz konsolidację raportowania obrotu towarowego w zakresie podatku VAT UE z Intrastatem.

— Postuluję, żeby regulacje podatkowe transakcji transgranicznych opierały się na dorobku doktryny międzynarodowej, nie zaś tworzyły polską specyfikę, którą trudno zrozumieć zagranicznym partnerom naszych firm — mówi Bartłomiej Cedro, menedżer ds. podatków w Nestlé Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane