Szwajcarski sąd uwolnił bank od odpowiedzialności za zniknięcie pieniędzy NRD

opublikowano: 24-04-2018, 12:57
aktualizacja: 24-04-2018, 13:01

Sąd apelacyjny w Zurychu oddalił roszczenia wobec szwajcarskiego banku Julius Baer dotyczące odpowiedzialności za pieniadze byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

We wrześniu 2014 roku niemiecka agencja BvS pozwała Julius Baer. Twierdziła, że przejęty w 2005 roku przez Julius Baer szwajcarski bank Cantrade umożliwił osobie związanej  z reżimem NRD na nieuprawnione pobieranie pieniędzy tego kraju. Chodzi o austriacką komunistkę Rudolfine Steindling, która kierowała enerdowską spółką handlową Novum. Miała ona przetransferować pieniądze do kilku szwajcarskich banków, m.in. Cantrade, które już po upadku Muru Berlińskiego zostały nielegalnie przez nią wypłacone. Niemcy twierdzili, że Steindling nie miała prawa pobierać pieniędzy, o czym szwajcarskie banki doskonale wiedziały.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Władze Niemiec z powodzeniem pozwały wcześniej szwajcarski oddział Banku Austrii w tej samej sprawie. Wygrały 254 mln EUR rekompensaty za umożliwienie Steindling wypłaty pieniędzy.

Znana z upodobania do luksusu Steindling zmarła w Izraelu w 2012 roku. Nigdy nie ujawniła, co zrobiła z pieniędzmi, które przetransferowała do Szwajcarii, a potem wypłaciła.

- Sąd apelacyjny w Zurychu, jako sąd drugiej instancji, wydał werdykt w sprawie z powództwa Bundesanstalt für vereinigungsbedingte Sonderaufgaben (BvS) korzystny dla Julius Baer – głosi oświadczenie banku.

Wyrok nie jest prawomocny. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, verdict.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu