Szwajcarzy chcą przejąć ABC Datę

opublikowano: 26-12-2018, 22:00

Also chce zostać liderem rynku dystrybucji IT w Polsce, więc ogłosiło wezwanie do sprzedaży akcji spółki z GPW.

Szwajcarska grupa Also oraz MCI w piątek po sesji ogłosiły wezwanie do sprzedaży 46,5 mln akcji ABC Daty, dających prawo do 37,1 proc. głosów na walnym. Za jedną akcję oferują 1,3 zł (na piątkowym zamknięciu kosztowały 1 zł), co daje wycenę spółki na poziomie 164 mln zł. MCI, który kontroluje obecnie 60,72 proc. akcji ABC Data w wezwaniu chce kupić akcje dające 3,15 proc. głosów, a spółka Also 34 proc. Łączna liczba akcji objętych wezwaniem nie sumuje się do 100 proc. ponieważ spółka posiada akcje własne uprawniające do 2,13 proc. głosów. Zapisy w wezwaniu będą przyjmowane od 15 lutego do 18 marca. W przypadku osiągnięcia przez wzywających progu 90 proc. głosów planują wycofać spółkę z giełdy. Powodzenie wezwania jest uzależnione od szeregu warunków, w tym m.in. uzyskania zgody antymonopolowej Komisji Europejskiej i uzyskaniu przez dwa podmioty wzywające, łącznie co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Ilona Weiss, prezes ABC Data
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Lider dzięki przejęciom

ABC Data przegląd opcji strategicznych ogłosiła w lutym 2017 r. Also jako inwestor strategiczny dla dystrybutora był typowany od bardzo dawna. Rozmowy w tej sprawie trwały od kilkunastu miesięcy, ale fianł miały w przedświąteczny piątek. Also w ostatnim czasie było aktywne w akwizycjach w regionie. W listopadzie poinformowało o przejęciu słoweńskiej spółki DISS, dzięki czemu stało się liderem rynku. W grudniu przejęło chorwackiego dystrybutora Recro. Teraz Also chce przejąć całą działalność operacyjną ABC Daty.

„Staniemy się numerem jeden w Polsce oraz wiodącym graczem na pięciu innych rynkach Europy Wschodniej. Transakcja jest ważnym kamieniem milowym w realizacji naszych planów rozwoju " — powiedział cytowany w komunikacie Gustavo Möller-Hergt, prezes Also Holding.

Szwajcarski koncern Also to jeden z czołowych europejskich dystrybutorów IT. Do Polski wszedł w 2015 r. przejmując PC Factory. Od tamtej pory grupa szybko rosła, koncentrując się na zwiększaniu udziałów w rynku. W 2017 r. Also Polska zwiększyło sprzedaż do 1,85 mld zł z 1,23 mld zł rok wcześniej. ABC Data zamknęła ubiegły rok z 4,6 mld zł skonsolidowanych przychodów i 52 mln zł zysku operacyjnego. Jednostkowe przychody ABC Daty wyniosły w ubiegły roku 3,5 mld zł. Biorąc pod uwagę sprzedaż jednostkową połączonych spółek powstanie podmiot porównywalny do AB, który w minionym roku obrotowym wypracował 4,6 mld zł jednostkowej sprzedaży.

Rozstanie po latach

Dla MCI porozumienie z Also to możliwość wyjścia inwestycji, która rozpoczęła się pod koniec 2007 r. To jedna z najstarszych spółek portfelowychfunduszu. Zgodnie z komunikatami po wezwaniu Also ma kupić wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe składające się na przedsiębiorstwa ABC Data i ABC Data Marketing.

Przedmiotem sprzedaży będą również udziały i akcje w spółkach zależnych w tym iSource, notowanej na NewConnect S4E, oraz spółkach zagranicznych. Wstępna cena sprzedaży przedsiębiorstwa ABC Data została ustalona na 141 mln zł, a cena sprzedaży przedsiębiorstwa ABC Data Marketing na 35 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane