Szwedzka policja ma nową broń przeciw pseudokibicom

PAP
27-09-2012, 07:27

Szwedzcy policjanci zajmujący się ochroną meczów piłkarskich otrzymali mobilne kamery, umieszczone na piersiach i hełmach, filmujące bez przerwy akcje policyjne na pierwszej linii starć z pseudokibicami.

We wtorek pierwszy pseudokibic został skazany w Sztokholmie na sześć miesięcy pozbawienia wolności, a głównym dowodem było nagranie z mobilnych kamer policjantów. 30 innych kibiców klubu Hammarby Sztokholm zostało zidentyfikowanych na filmie z zamieszek 18 maja po meczu Hammarby-Assyriska i zostaną osądzeni w najbliższych tygodniach.

Inspektor sztokholmskiej policji Claes Murray wyjaśnił na antenie szwedzkiej telewizji SVT, że „po raz pierwszy mamy do dyspozycji tak skuteczną broń. Kamery umieszczone na ciałach policjantów filmują akcje z bliska „na linii ognia”, tam gdzie biorą udział zwykle najbardziej brutalni pseudokibice. Materiał filmowy jest tak dobrej jakości, że pozwala na szybką identyfikację chuliganów i udowodnienie im popełnienia przestępstwa”.

Podkreślił, że podczas rozprawy przeciw 22-letniemu chuliganowi, sędziowie po raz pierwszy w sprawach tego typu, po przedstawieniu filmu z mobilnej kamery zaatakowanego policjanta, nie mieli żadnych wątpliwości kto był sprawcą.

„Wcześniej chuliganom trudno było udowodnić winę i byli zwalniani. Teraz tego rodzaju film „nakręcony z bliska” staje się najpoważniejszym dowodem w następnych postępowaniach karnych” - powiedział Murray.

Policja w Sztokholmie rozpoczęła używanie mobilnych kamer w maju w ramach testów, lecz teraz po udowodnieniu ich skuteczności sprzęt ten będzie stosowany przez policję całego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO

Puls Biznesu

Świat / Szwedzka policja ma nową broń przeciw pseudokibicom