Szwedzkie miasto wprowadza licencję na żebranie

opublikowano: 05-08-2019, 22:00

„The Guardian” informuje, że Eskilstuna — miasteczko położone na wschód od Sztokholmu — jako pierwsze w kraju wprowadziło kontrowersyjne prawo: wymaga pozyskania licencji na zbieranie pieniędzy na ulicy.

Opłata za licencję, której ważność wynosi trzy miesiące, to 250 SEK (czyli około 100 zł). Można ją uzyskać po wypełnieniu formularza online lub na posterunku policji, wymagane jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. Odtąd każdy, kto na ulicy będzie żebrał o pieniądze bez licencji, musi się liczyć z groźbą zapłacenia grzywny w wysokości 4 tys. SEK (około 1600 zł).

— Zobaczymy, dokąd nas to zaprowadzi w praktyce — mówi radny samorządu Jimmy Jansson, dodając, że jest to sposób na „nawiązanie kontaktu” z bezdomnymi i osobami w potrzebie przez urzędników miejskich. Twierdzi też, że biurokratyzacja żebrania utrudni je osobom, które się do niego uciekają.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy