Szybsze rozpoczęcie budowy

DI, DGP
opublikowano: 09-11-2009, 11:26

Przedsiębiorca, który przystępuje do wykonania inwestycji o charakterze publicznym, szybciej będzie mógł wejść na cudzy grunt, by rozpocząć budowę

 Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją, starosta będzie zobowiązany do wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego po upływie dwumiesięcznego terminu na zawarcie umowy o nabycie praw do nieruchomości. Aktualnie decyzja ta zależy od jego swobodnego uznania. Będzie mógł też zezwolić na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przez firmę wykonującą zadanie inwestycyjne – czytamy w DGP.

Starosta będzie mógł zezwolić na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przez przedsiębiorstwo wykonujące zadanie publiczne tuż po wydaniu decyzji o wywłaszczeniu – dodaje dziennik. Ma być to możliwe nie tylko, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia bądź życia ludzkiego, lub też ze względu na inny interes społeczny. Uchwalone przepisy przewidują rozszerzenie katalogu tych przesłanek o przypadki uzasadnione „ważnym interesem gospodarczym”. Starosta zostanie też zobligowany do nadania decyzji o zajęciu nieruchomości rygoru natychmiastowej wykonalności, co oznacza szybkie wejście inwestora na nieruchomość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, DGP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Szybsze rozpoczęcie budowy