Tąpnięcie funta przyciąga turystów. Ale inwestorów już nie (WYKRES DNIA)

Załamanie notowań funta w reakcji na decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej zachęciło więcej turystów do wizyty na Wyspach Brytyjskich.

Zobacz więcej

Dynamika wydatków turystów zagranicznych rok do roku w całej UE, we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, w czerwcu, lipcu i sierpniu Global Blue, Bloomberg

W sierpniu wydatki turystów zagranicznych w Wielkiej Brytanii wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 36 proc., oblicza firma badawcza Global Blue. Dla porównania we Francji, będącej najbardziej popularnym wśród krajów UE celem turystów zagranicznych, goście zostawili o 20 proc. mniej niż przed rokiem (co miało związek z atakami terrorystycznymi). Ożywienie w ruchu turystycznym na Wyspach, związane z przeceną funta po czerwcowym referendum, umożliwiło wyjście na plus wydatków turystów zagranicznych w skali całej UE.

Wzrostowi ruchu turystycznego towarzyszyć może jednak spadek popularności Wielkiej Brytanii jako celu dla imigrantów zarobkowych, zauważa w rozmowie z Bloombergiem Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Już w 2015 r. więcej Polaków w celach zarobkowych wyjechało do Niemiec niż do Wielkiej Brytanii, a zdaniem Piotra Kalisza ostatnie akty wrogości wobec Polaków na Wyspach nie pozostaną bez wpływu na decyzje tych, którzy dopiero wybierają, do którego kraju chcą wyjechać.

Notowania funta wobec dolara, które od początku roku utrzymują się na 11,7-procentowym minusie, zniżkowały w ubiegłym tygodniu o 2,0 proc., najwięcej od początku lipca, kiedy to zanotowały także 31-letnie minimum. Momentu powrotu do przeceny nie wyczuli jednak zarządzający funduszy inwestycyjnych. W ubiegłym tygodniu trzeci raz z rzędu zmniejszyli łączną pozycję netto nastawioną na osłabienie brytyjskiej waluty, choć wciąż jest ona jednak o zaledwie 13 proc. niższa od zanotowanego pod koniec sierpnia rekordu. Bank Anglii pozostawił w ubiegłym tygodniu stopy procentowe bez zmian, jednak nie wykluczył łagodzenia polityki na kolejnych posiedzeniach.


Dynamika wydatków turystów zagranicznych rok do roku w całej UE, we Francji oraz w Wielkiej Brytanii, w czerwcu, lipcu i sierpniu. Źródło: Global Blue, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Tąpnięcie funta przyciąga turystów. Ale inwestorów już nie (WYKRES DNIA)