Tauron chce 4 mld zł z giełdy

AMB,PAP
opublikowano: 07-01-2010, 00:00

Druga po PGE grupa energetyczna w kraju trafi na warszawski parkiet w pierwszej połowie roku.

Druga po PGE grupa energetyczna w kraju trafi na warszawski parkiet w pierwszej połowie roku.

Na 3-4 mld zł z publicznej oferty akcji planowanej na pierwsze półrocze 2009 r. liczy katowicka grupa Tauron. Firma jest drugim po Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) producentem energii w kraju i — jak podaje — liderem pod względem sprzedaży prądu odbiorcom końcowym. Kontroluje również 20 proc. krajowych zasobów węgla kamiennego.

Wpływy z podwyższenia kapitału Tauron, podobnie jak pozostałe państwowe grupy energetyczne, zamierza przeznaczyć na inwestycje. Zarząd grupy nie ujawnia na razie szczegółowych planów. Informuje jedynie, że obecnie Tauron realizuje 50 "kluczowych projektów strategicznych".

Wśród zamierzeń na najbliższe lata, o których grupa informowała już wcześniej, jest m.in. budowa nowych bloków energetycznych w kilku elektrowniach, m.in. bloku gazowego w Stalowej Woli oraz bloku z instalacją zgazowania węgla w Kędzierzynie Koźlu. Planowane są również nowe moce m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba oraz nowy blok w elektrociepłowni w Bielsku-Białej.

Grupa będzie również inwestować w odnawialne źródła energii, których udział w produkcji ma zostać co najmniej podwojony do 2012 r. Długoterminowa strategia Tauronu zakłada łączne inwestycje wartości 45 mld zł do 2020 r. Rozwój zielonej energetyki ma kosztować firmę 4,5 mld zł do 2015 r.

Ofercie nowych akcji Tauronu może towarzyszyć sprzedaż papierów należących do skarbu państwa. Od tego, jaką pulę i kiedy zechce spieniężyć skarb, będzie zależała wielkość podwyższenia kapitału grupy szacowanego obecnie na 25 proc. Apetyt MSP będzie pewnie niemały, bo — żeby zrealizować plan prywatyzacji — resort powinien uzyskać ze wszystkich tegorocznych transakcji około 30 mld zł, co może być trudne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane