Tbilisi żąda od Moskwy 70 mln EUR za masowe deportacje Gruzinów

PAP
opublikowano: 03-07-2015, 19:45

Gruzja zażądała w piątek od Moskwy wypłacenia 70,3 mln euro tytułem reparacji za cierpienia moralne 2 380 gruzińskich obywateli deportowanych z Rosji w 2006 roku.

Odszkodowania te należą się Gruzinom na podstawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Trybunał w Strasburgu orzekł przed rokiem, że Rosja pogwałciła kilka artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka deportując w 2006 roku tysiące Gruzinów w odpowiedzi na aresztowanie w Tbilisi czterech rosyjskich oficerów oskarżonych o szpiegostwo.

Europejski wymiar sprawiedliwości dał stronom 12 miesięcy czasu na porozumienie się w sprawie wysokości zadośćuczynienia pieniężnego dla poszkodowanych.

Po upływie tego czasu i wobec braku porozumienia między obu krajami, Gruzja określiła kwotę odszkodowania na nieco ponad 70 milionów euro i poinformowała o swych żądaniach Strasburg.

Jesienią 2006 roku, wkrótce po zatrzymaniu czterech rosyjskich oficerów w Tbilisi, Rosja zawiesiła również komunikację lotniczą z Gruzją, a także łączność pocztową i ogłosiła embargo na gruzińskie produkty rolne. Trwało to do 2013 roku.

Drastyczne sankcje zastosowane przez Moskwę naraziły gruzińską gospodarkę na straty, a około miliona gruzińskich emigrantów zatrudnionych w Rosji, pozbawionych zostało możliwości transferowania zarobionych pieniędzy do Gruzji, co trwało do 2008 roku. Wówczas przywrócono także m.in. łączność pocztową między obu krajami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane