Te tematy znajdą się na tapecie w 2015 r.

Niekorzystny wpływ taniejącej ropy został już uwzględniony w notowaniach spółek z branży wydobywczej oraz w kursach walut gospodarek opartych na wydobyciu surowca.

Ekonomiści banku Barclays przedstawili osiem wskazówek, którymi inwestorzy powinni się ich zdaniem kierować w 2015 r.

Końcówka roku sprzyja formułowaniu tez inwestycyjnych. W raporcie opublikowanym w ubiegłym tygodniu specjaliści banku Goldman Sachs zapowiadali, że 2015 r. będzie stał pod znakiem niskich stóp zwrotu z większości aktywów. Z tym wnioskiem zgadzają się eksperci brytyjskiego banku Barclays. Według instytucji w najbliższych miesiącach inwestorzy powinni postawić na akcje zachodnioeuropejskie i japońskie, sektor spółek konsumenckich oraz dolara.

1 Akcje lepsze od obligacji

Inwestorzy powinni utrzymywać zbilansowane portfele, z lekką przewagą akcji. Rok 2015 nie będzie dla obligacji równie dobry jak 2014.

2 Podwyżki w Fedzie już w połowie roku

Za sprawą zaostrzenia polityki pieniężnej w USA stopy zwrotu z aktywów, po korekcie o ryzyko, nie będą imponujące. Amerykański rynek akcji zostanie w tyle za innymi giełdami.

3 Dolar będzie mocny

Amerykańską walutę dalej wspierać będzie perspektywa odmiennego kierunku polityki pieniężnej głównych banków centralnych. Konsekwencją będzie słabość złota oraz lepsze zachowanie dojrzałych rynków akcji (z wyjątkiem amerykańskiego), na tle rynków wschodzących.

4 Ropa pozostanie tania

Dzięki utrzymującym się niskim cenom ropy zyskiwać mogą notowania firm z sektora dóbr konsumenckich, rynki akcji Azji wschodzącej, a wśród walut indyjska rupia. Tymczasem niekorzystny wpływ taniejącej ropy został już uwzględniony w notowaniach spółek z branży wydobywczej oraz w kursach walut gospodarek opartych na wydobyciu surowca.

5 Gospodarka Japonii będzie krzepnąć

Ekspansywne działania Banku Japonii oraz zmiana polityki alokacyjnej krajowego funduszu emerytalnego to argumenty za przeważaniem spółek notowanych na giełdzie w Tokio. Inwestorzy zagraniczni powinni jednak zabezpieczać pozycje przed wahaniami kursu jena.

6 Kluczowy rok dla strefy euro

Ewentualny sukces reform będzie oznaczał zwyżki na europejskich rynkach akcji, jednak niepowodzenie będzie groziło przeceną zarówno akcji, jak i obligacji krajów peryferyjnych strefy euro. Inwestorzy powinni utrzymywać pozycje nastawione na dalsze osuwanie się notowań euro i spodziewać się niskich stóp zwrotu z obligacji niemieckiego skarbu.

7 Lekkie ożywienie w globalnej gospodarce

W przyszłym roku na świecie należy oczekiwać nieznacznego przyspieszenia wzrostu, a to oznacza, że aktywa ryzykowne staną się tańsze.

8 Słabe perspektywy rynków wschodzących już w cenach

Otoczenie gospodarcze krajów rozwijających się pozostanie trudne, jednak większość kłopotów jest już uwzględnionych w cenach. Inwestorzy powinni przyjąć neutralne nastawienie do aktywów z gospodarek wschodzących, najkorzystniej spośród nich prezentują się obligacje denominowane w walutach lokalnych i akcje z Azji wschodzącej. Spośród krajów najlepsze perspektywy mają Indie, dzięki tańszej ropie oraz przeprowadzanym reformom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane