Tesla uruchomiła mega-akumulator w Australii

opublikowano: 01-12-2017, 06:49
aktualizacja: 01-12-2017, 06:49

Zbudowany przez Teslę, największy na świecie akumulator litowo-jonowy zaczął dostarczać energię do sieci przesyłowej stanu Australia Południowa.

Akumulator dysponujący 100 MW energii elektrycznej, oficjalnie został uruchomiony w piątek. Energię zaczął dostarczać już w czwartek w związku ze zwiększonym popytem na prąd spowodowanym wysoką temperaturą.

fot. Bloomberg

Pomysł budowy akumulatora przez Teslę pojawił się w marcu. Wówczas na Twitterze szef amerykańskiej spółki, Elon Musk, zapowiedział, że Tesla może zbudować taki system w ciągu 100 dni i rozwiązać problemy Australii Południowej z niedoborami prądu w momentach zwiększonego popytu. Musk zapowiedział wówczas, że jeśli jego spółka nie zbuduje systemu w deklarowanym okresie, nie weźmie za niego wynagrodzenia. Po wygranym przetargu Tesla zaczęła realizację projektu 30 września. Skończyła prace w 60 dni. Akumulator znajduje się w Jamestown, ok. 200 km na północ od Adelajdy. Jest przyłączony do farmy wiatrowej należącej do francuskiej spółki Neoen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane