The Daily Telegraph ostrzega przed korektą na rynku miedzi

(Marek Druś)
opublikowano: 04-05-2006, 10:57

W ciągu kolejnych dwóch, trzech miesięcy cena miedzi może spaść o 20 proc., ostrzega The Daily Telegraph. - Spodziewam się 20 proc. korekty. Rynek będzie bardzo zmienny i płynny zanim do niej dojdzie – powiedział gazecie anonimowy trader z London Metal Exchange (LME).

W ciągu kolejnych dwóch, trzech miesięcy cena miedzi może spaść o 20 proc., ostrzega The Daily Telegraph. - Spodziewam się 20 proc. korekty. Rynek będzie bardzo zmienny i płynny zanim do niej dojdzie – powiedział gazecie anonimowy trader z London Metal Exchange (LME).

Na giełdzie w Londynie przeprowadzanych jest ok. 90 proc. transakcji kontraktami na miedź. Od początku 2006 roku jej kurs wzrósł o 60 proc. Cena miedzi w kontraktach spot sięgnęła w tym tygodniu 7391 USD za tonę i jest pięciokrotnie wyższa od ceny sprzed czterech lat. Analitycy zwracają uwagę, że kontrakty na miedź są coraz częściej przedmiotem spekulacji. Szacuje się, że obecnie za 80 proc. transakcji stoją inwestorzy finansowi. W ostatnim czasie zwiększenie zaangażowania w operacje na rynku towarowym zapowiedział m.in. fundusz Hermes, zarządzający programem emerytalnym w BT Group i Post Office, a także Calpers, największy amerykański fundusz zarządzający środkami pracowników sektora publicznego USA.

MD, AFX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / The Daily Telegraph ostrzega przed korektą na rynku miedzi